Biegunki u zwierząt hodowlanych – jak zapobiegać i jak leczyć?

Hodowla zwierząt rolnych to poważne zadanie, do którego trzeba podejść z należytą wiedzą oraz odpowiedzialnością. Zarówno w hodowli bydła, drobiu, jak i wszystkich innych zwierząt rolnych, ważne jest przede wszystkim prawidłowe odżywianie. Dodatkowo zwierzętom trzeba zapewnić odpowiednie warunki chowu, jak również zadbać o to, by miały zapewnioną właściwą ilość miejsca do wybiegu. Trzecim aspektem – najważniejszym dla tego artykułu – są choroby, a dokładniej ich unikanie. Niestety biegunki u zwierząt hodowlanych to problem, który dotyka bardzo sporej części gospodarstw rolnych.

Biegunki u zwierząt hodowlanych – przyczyny

W poszczególnych przypadkach układ pokarmowy zwierząt jest bardziej odporny na przyjmowanie niektórych składników pokarmowych w surowej postaci, jednak z pewnością sytuacja nie wygląda tak, jak w bardzo błędnym powiedzeniu mówiącym o tym, że “świnia wszystko zje…” Najpowszechniejszą przyczyną biegunek u zwierząt hodowlanych będzie niewłaściwy pokarm. Trzeba wiedzieć, że poszczególne gatunki posiadają ściśle określone grupy pokarmów, które mogą przyjmować.

Co więcej, istnieją specjalne techniki, które hodowcy muszą wykorzystać, przygotowując pokarm. Odpowiednia obróbka cieplna i mechaniczna pozwala przystosować pasze tak, by ta była łatwostrawna. Do pasz warto dodawać specjalne mieszanki, czyli pokarm bogaty w składniki odżywcze, które nie tylko zadbają o prawidłowy proces trawienia, ale także całościowo odżywiają organizm zwierząt.

Czynniki zakaźne wywołujące biegunki u zwierząt hodowlanych

Istnieją również czynniki zakaźne wywołujące biegunki u zwierząt hodowlanych, a w szczególności drobiu. Będzie to np. salomenlla w różnych odmianach, kolibakterioza wywoływana przez bakterie E.coli, clostridium perfrinhens, wirusy IB i IBD, czy różnego rodzaju etnowirusy.

Te są o tyle niebezpieczne, że bardzo łatwo się przenoszą, a w wielu przypadkach mogą być śmiertelne. To właśnie dlatego, gdy wystąpią zachorowania, trzeba jak najszybciej izolować zarażone osobniki, by uniknąć ryzyka epidemii biegunki u zwierząt hodowlanych.

Biegunka u drobiu – jak ją leczyć?

Niestety niektóre z chorób pozostają nieuleczalne, jednak na rynku dostępne są specjalne szczepionki, które ptakom podaje się wraz z wodą do picia. Sposób leczenia biegunki u zwierząt hodowlanych będzie uzależniony od choroby, która wystąpiła, jak również gatunku drobiu. Zwierzęta bardzo różnie reagują na poszczególne choroby, jednak w przypadku hodowcy najważniejsze będzie szybkie działanie!

Poprzedni artykułProfesjonalna pielęgnacja psów długowłosych. Sprawdź, w jakie akcesoria najlepiej się zaopatrzyć
Następny artykułJak wybrać szelki dla psa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj