Kocia mowa – krótki poradnik, co chce powiedzieć ci twój kot

Choć koty nie potrafią przemawiać ludzkim głosem, to jednak doświadczeni właściciele doskonale je rozumieją. Wiedzą, kiedy są szczęśliwe, skore do zabawy, przestraszone czy rozdrażnione. A wszystko to, dzięki mowie kociego ciała – postawie, spojrzeniu i ogólnemu zachowaniu. Aby zaprzyjaźnić się z tym pełnym temperamentu zwierzęciem, warto poznać tajniki kociej mowy.

Mowa kociego ciała. Co chce powiedzieć twój kot?

Kocia mowa nie jest skomplikowana. Przykładowo, widząc rozciągniętego na boku kota – z przymkniętymi powiekami i cichym mruczeniem liżącego koniec zwiniętej łapki – wiemy, że nasz pupil jest zadowolony i szczęśliwy. Swoją radość, czy przyjazne nastawienie może także okazywać na inne sposoby:

  • wysoko unosząc ogon,
  • ocierając się o nasze nogi lub najbliższe meble,
  • ganiając za zabawką,
  •  drzemiąc z podwiniętymi pod siebie łapkami.

Gdy kot ma ochotę na zabawę, najczęściej domaga się naszej uwagi poprzez miauczenie lub wskakiwanie na kolana. Poinformuje Cię o tym także mowa ciała kota, np. wpychanie łepka pod dłonie, a nawet kładąc się na grzbiet. Warto jednak wiedzieć, że wiele kotów nie przepada za głaskaniem po brzuchu. Podobne instynktowne zachowanie prezentują również skore do zabawy kocięta, które podczas głaskania po brzuszku chwytają dłoń właściciela pazurkami i pyszczkiem.

Różne humory kota. Jak je rozpoznawać?

Koty mają swoje humory i nieraz dzięki mowie ciała możemy rozpoznać ich rozdrażnienie, strach czy oburzenie. Gdy pupil siedzi wyprężony, nerwowo macha ogonem wzdłuż podłoża i zwraca uszy na bok lub do tyłu, to wyraźny znak, że jest rozgniewany. Ten rodzaj mowy ciała kota mówi nam, że nie warto go zaczepiać. Może wtedy podrapać, a nawet zaatakować. Oznaką największej złości są charakterystyczne gardłowe miauczenie, położone płasko uszy oraz najeżony jak szczotka do butelek ogon.

Zachowania kota, które mogą Cię zdziwić

Każdy właściciel kota doskonale wie, że te zwierzęta to urodzeni indywidualiści o wyjątkowo silnym charakterze. Niekiedy ich zachowanie może wydawać się śmieszne, zastanawiające lub nawet niepokojące. Większość zwierzaków należących do kociej rodziny ma nieodpartą potrzebę chowania się w ciemnych kątach lub wpychania w zdecydowanie za ciasne przedmioty, np. pudełka, garnki, doniczki czy buty. Ta skłonność jest widoczna nie tylko u kociaków lub przestraszonych zwierząt, lecz także u dorosłych osobników. Jest to naturalny sposób zachowania kota, zwłaszcza podczas obserwacji lub odpoczynku, będący częścią dzikiej natury kota. Wnętrze niewielkiego przedmiotu daje mu poczucie bezpieczeństwa i ochrony przed ewentualnym atakiem innych zwierząt. Kiedy kot siedzi ciasno zwinięty w pudełku, może zostać zaatakowany tylko z przodu, a na to jest zawsze przygotowany.

Kocie nocne pobudki

Chociaż koty śpią naprawdę dużo, bo nawet do 20 godzin na dobę, to jednak zdarza się, że nie dają odpocząć w nocy. Głównym powodem jest ich drapieżna natura. Większość kotowatych jest bowiem najbardziej aktywna o zmierzchu i o świcie, kiedy to w naturalnym środowisku mogą schwytać najwięcej ofiar. Co więc zrobić, by nasz ulubieniec nie budził nas w środku nocy głośnym miauczeniem, domagając się wspólnej zabawy czy pieszczot?

Jak zapobiegać nocnym kocim pobudkom?

Najprostszym sposobem jest zapewnienie zwierzakowi rozrywki podczas naszej nieobecności. Świetnym rozwiązaniem są zabawki interaktywne lub przygotowanie bezpiecznego punktu widokowego (np. parapetu z zamkniętym oknem), z którego kot będzie mógł obserwować przechodzących ludzi i ptaki. Na koci sen dobrze wpływają również odpowiednia dieta oraz dobranie stałych pór karmienia, co zapewnia zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Warto też wiedzieć, ile razy dziennie karmić kota, by nie wybudzał nas ze snu z powodu głodu. Dorosłe osobniki wymagają 4–5 posiłków w ciągu dnia, składających się z prawidłowo zbilansowanych pokarmów. Odpowiednio dobrane jedzenie – np. karma dla kotów Purina One – jest dostosowane do wieku, zdrowia i aktywności kota. Dzięki temu, jest on pełen energii w ciągu dnia, a w nocy spokojnie odpoczywa.

Podsumowanie

Koniecznie zwracaj uwagę na zachowanie i mowę ciała kota. Kocia mowa to dobre źródło informacji, dzięki któremu dowiesz się, jak czuje się Twój zwierzak – czy jest zły, szczęśliwy, zdrowy lub głodny. Pamiętaj, także o podawaniu kotu właściwie dobranej karmy.

Poprzedni artykułJak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
Następny artykułDrapaki dla kotów – jakie najlepiej wybierać? Podpowiadamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj