Pielęgnacja oczu psa – czy jest potrzebna? Choroby oczu psa

Pielęgnacja psa to nie tylko zapewnienie mu odpowiedniego sposobu żywienia, kąpiel, czesanie czy skracanie pazurów. Jednym z podstawowych zabiegów, o którym właściciel psa nie powinien zapominać jest pielęgnacja oczu. Dlaczego jest ważna i jakie są najczęstsze problemy zdrowotne związane z oczami psa? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Choroby oczu u psów

Choroby oczu u psów mogą wystąpić u psa niezależnie od jego wieku. Mogą to być choroby genetyczne (wrodzone) lub nabyte w wyniku jakiegoś urazu, podrażnień, alergii lub wieku. Do najczęstszych objawów zwiastujących problemy z oczami należą spuchnięte powieki, zaczerwienione spojówki i białka oka, przebarwienia sierści wokół oka. Można zauważyć, że pies często mruży oko i pociera je łapą. Warto uważnie obserwować swojego pupila, ponieważ każdy problem związany z oczami psa powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany przez weterynarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zaćma – jedna z częstszych chorób oka psa. Zmętnienie gałki ocznej może być spowodowane urazem, chorobami metabolicznymi, jak cukrzyca lub niedoborem składników odżywczych, może być także wrodzona. U starszych psów zaćma jest jednym z naturalnych procesów starzenia się oka. Wzrok psa chorującego na zaćmę pogarsza się, a jedynym skutecznym sposobem wyleczenia jest operacja.

Jaskra – ta choroba jest związana ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej. Może być wrodzona lub powstać w wyniku urazu lub chorób nowotworowych. Gałka oczna staje się powiększona, spojówki przekrwione, a źrenice rozszerzone. Jest to związane z wystąpieniem dolegliwości bólowych i łzawieniem oka.

Cherry eye (wypadnięcie trzeciej powieki) – trzecia powieka u psa jest ukryta w wewnętrznym kąciku oka i zwykle nie jest widoczna. Zdarza się, że wypada ze swojego miejsca i wtedy w kąciku oka pojawia się gładka, różowa grudka przypominająca wiśnię.

Zapalenie spojówek – dochodzi do niego najczęściej w wyniku infekcji. Najpierw pojawia się łzawienie oka, które potem zamienia się w wydzielinę ropną, oczy są zaczerwienione i opuchnięte. Wiąże się to z dyskomfortem, pies może pocierać łapą oko bardziej je zanieczyszczając i  pogłębiając stan zapalny. Zapalenie spojówek może być spowodowane alergią lub podrażnieniem.

Zespół suchego oka – występuje w wyniku niewłaściwego funkcjonowania gruczołów łzowych. Oko wytwarza mniej łez, przez co pogarsza się jego zdolność do samooczyszczania i może to prowadzić do owrzodzeń rogówki. Oko łatwiej ulega podrażnieniom (np. podczas spaceru gdy dostaną się do niego zanieczyszczenia), staje się zaczerwienione, a pies może odczuwać ból.

Zapalenie rogówki i owrzodzenia rogówki – uszkodzenie rogówki oka wiąże się z pojawieniem się dolegliwości bólowych w oku. Oczy są podrażnione, zaczerwienione i intensywnie łzawią powodując znaczny dyskomfort u psa.

Regularna pielęgnacja oczu psa – nie zaniedbuj jej

Pielęgnacja oczu nie jest trudna ani wymagająca, a wykonywana regularnie pozwoli uchronić oczy psa przed różnego rodzaju chorobami lub podrażnieniami czy zapaleniem spojówek. Do oczu naszych czworonogów dostaje się wiele zanieczyszczeń (brud, kurz włókna) podczas spacerów, zabawy, suche powietrze, klimatyzacja  przeciągi wysuszają oko, a alergie mogą powodować zaczerwienienia i stany zapalne. Stosując specjalne preparaty do oczu psa, nie tylko pomagamy pozbyć się zanieczyszczeń, usuwamy zaschnięte grudki z kącika oczu i przebarwienia sierści pod oczami i nawilżamy zbyt suche oko. Pielęgnacja oczu i okolic oczu jest szczególnie ważna u psów długowłosych, których sierść często dostaje się do oka podrażniając rogówke i powodując mocniejsze łzawienie.

Jak dbać o oczy psa

Do pielęgnacji oczu psa wystarczą waciki i płyn do przemywania oczu psa. Preparaty do pielęgnacji oczu i okolic oczu psa używane regularnie pozwolą usunąć zanieczyszczenia z oka, nawilżą je, bez trudu pozbędziesz się śpiochów z kącików oczu i przebarwienia z sierści pod oczami. W przypadku problemów z suchym okiem psa, nawilżaj je kroplami przeznaczonymi do tego celu lub maścią, unikaj przeciągów i klimatyzacji. Jeśli u twojego czworonoga pojawiło się zapalenie spojówek i jego oczy ropieją, należy je delikatnie przemywać. Najlepiej użyć do tego celu bawełnianej chusteczki i ciepłej wody, specjalnych chusteczek nawilżanych do przemywania oczu psa. Do każdego oka używaj innej aby nie przenosić zarazków i staraj się pilnować psa, by nie pocierał oka łapą i dodatkowo go nie zanieczyszczał.

Nie używaj do przemywania oczu psa waty ani nie używaj preparatów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ możesz jeszcze bardziej zaszkodzić swojemu pupilowi. W razie wątpliwości zawsze lepiej skonsultować się z weterynarzem niż działać na własną rękę.

Stosuj preparaty do pielęgnacji oczu psa kupione w profesjonalnych sklepach, jak Groomer.com.pl. Będziesz mieć wtedy pewność, że są one sprawdzone i bezpieczne dla twojego pupila.

Poprzedni artykułPielęgnacja psa – o czym warto wiedzieć?
Następny artykułJak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj