Zadbaj o piękną i lśniącą sierść swojego pupila

Pies to najlepszy przyjaciel, idealny kompan zabaw i spacerów, który pocieszy także w trudnych chwilach. Pies to również odpowiedzialność – za zdrowie i dobrą kondycję. Nasz czworonożny towarzysz potrzebuje zbilansowanej diety, odpowiedniej ilości spacerów, opieki weterynaryjnej oraz właściwej pielęgnacji, która zapewni nie tylko piękną i lśniącą sierść u psa, ale przede wszystkim dobrą formę i zdrową skórę.

Jak pielęgnować sierść pupila?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak dbać o sierść psa, bo różne są psy i różne rodzaje sierści. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy celem będzie fikuśna fryzura dla yorka (więcej o tym tutaj), zadbane futro dumnego owczarka czy też koafiura ukochanego kundelka – pielęgnacja musi być systematyczna i umiejętna. Standardowo cały proces troski o psie futerko obejmuje kąpiele, czesanie i strzyżenie. W przypadku niektórych ras trzeba to robić dość często. Dlatego poza wizytami u fryzjera dla psów, niezbędne będą także domowe zabiegi. Pielęgnacja włosów yorka czy eleganckiego maltańczyka wymaga czesania codziennie, kąpieli nawet raz w tygodniu, a zatem warto posłuchać groomera, który doradzi jak pielęgnować czworonoga w domowych warunkach. Pamiętajmy o tym, że nie tylko rasowe czy wystawowe pieski wymagają pielęgnacji. Kundelkom z sierścią krótką, szorstką lub z długiem włosem również poświęcamy czas i stosujemy odpowiednie szampony, odżywki i fundujemy systematyczne czesanie, strzyżenie lub trymowanie. Dbamy o sierść malutkich elegantów, o modne fryzury shih tzu, ale także o zdrową sierść i pielęgnację radosnych golden retieverów, owczarków, dobermanów i zasapanych mopsów.

Jaki rodzaj sierści ma Twój pies?

Każdy pies wymaga pielęgnacji, ale jej specyfika jest uzależniona od rodzaju sierści. Znamy przecież sierść buldożków, mało kłopotliwe krótkowłose kundelki, ale także loczki pudli, imponujące futro bernardyna, retrievera czy też naprawdę wymyślne fryzury dla yorka. Tego małego eleganta trzeba czesać nawet codziennie, jeśli ma długi włos, używając różnych grzebieni. Z kolei krótkowłose psiaki nie mają aż takich potrzeb, jeśli chodzi o modne koafiury, ale za to posiadają podszerstek i gubią sierść przez cały rok (z różną intensywnością).

Poczytaj o pielęgnacji yorka

Najbardziej popularna klasyfikacja psiej okrywy włosowej wyróżnia sierść krótką, szorstką i długą. Warto wiedzieć, że nasi pupile mają także podszerstek odpowiedzialny za kłaczki na wszystkich meblach. Z kolei włos, taki jak u maltańczyka czy shih-tzu, nie wychodzi, ale za to rośnie przez cały czas i trzeba go umiejętnie strzyc. Natomiast zawadiackie szorstkowłose czworonogi wymagają doświadczonej ręki przy trymowaniu sierści. Profesjonalizm i znajomość „fachu” przyda się także przy strzyżeniu maltańczyka, zwłaszcza jeśli ma wystawową fryzurę, na której zaplata się papiloty. Jak widać kluczem do sukcesu jest nie tylko systematyczność, ale także wiedza na temat sierści pupila. Zaniedbania, ale także nieumiejętna pielęgnowacja, mogą doprowadzić do plątania się długich włosów, zarastania nietrymowanego „szorściaka”. Oznacza to nie tylko mało elegancki wygląd psa, ale także problemy ze skórą, konieczność wygolenia sierści, a nawet stany zapalne.

Odpowiednie mycie i wyczesywanie

Czesanie to podstawa, jeśli sierść psa ma być błyszcząca i zdrowa. Systematyczność i czasochłonność niekonieczne idzie w parze z gabarytami. Kluczowe znaczenie ma rodzaj okrywy włosowej. Maleńkie terierki, yorki czy długowłose maltańczyki będą przecież większym wyzwaniem niż równie uroczy doberman z krótką sierścią. Najważniejszy jest wybór odpowiednich produktów, począwszy od szamponów i odżywek, na szczotkach i grzebieniach skończywszy. Wyczesywanie psiaka musi być umiejętnie i bezstresowe, warto popytać eksperta, czyli groomera, w czym kapać pupila. Oczywiście nie ma mowy o „ludzkich” szamponach! Dobre kosmetyki nie tylko sprawią, że sierść psa będzie lśniąca i gładka. Podkreślą jej kolor, skręt albo wygładzą, a także ułatwią rozczesywanie. W artykule na temat pielęgnacji radosnych golden retrieverów mamy prostą instrukcję kąpania pupila. Tak naprawdę można ją odnieść do większości psiaków. A zatem – dobieramy odpowiedni szampon, aplikujemy go dwa razy, dokładnie myjemy, skrupulatnie spłukujemy, stosujemy odżywkę, płuczemy, osuszamy.

Do rozczesywania można zastosować specjalny spray, który ułatwi tę czynność. Czesanie to już wyższa szkoła jazdy w przypadku niektórych psiaków. W tekście poświęconym fryzurom dla Maltańczyka mamy wiele propozycji krótszych fryzurek, ale jest też wzmianka o wystawowych, długowłosych pięknościach. Ich właściciele doskonale wiedzą, ile trwa czesanie pupila, jak zakładać papiloty i związywać kucyki. Czesanie psiaków z włosem, takich jak york, pudel czy maltańczyk, zawsze jest czasochłonne, używa się różnych grzebieni, szczotek i czynność ta musi być wykonywania naprawdę często i systematycznie. Wszystkie zabiegi przeprowadzamy delikatnie, nie stresując pupila.

psi fryzjer w Warszawie

Specjalistyczna opieka w salonie fryzjerskim Merdanie Czesanie!

Wykapany, wyczesany… owszem, ale przede wszystkim psiak musi być dobrze ostrzyżony. W tym przypadku zdecydowanie warto zdać się na fachowców. Ulubiony psi fryzjer w Warszawie w salonie Merdanie Czesanie dobierze cięcie idealne do wzorca rasy, ale także do charakteru i temperamentu psiaka. Omawiając fryzury dla uroczego shih tzu prezentujemy różne propozycje. Piesek rasowy nie zawsze musi być długowłosym, wystawowym pięknisiem. Wiele osób wybiera dla pupila praktyczne, wygodne i krótsze fryzurki.

Jak obciąć Maltańczyka, jeśli nie jest przygotowywany na wystawy? O tym piszemy np. w artykule Fryzury dla maltańczyka. Modne są cięcia w stylu koreańskim, Teddy Bear, kiteczki, fryzurki krótkie, średnie. Zapraszamy wszystkich naszych czworonożnych przyjaciół do salonu. Zapewniamy kompleksowe SPA dla psa, czyli kąpiel, czesanie, strzyżenie, psi manicure. Gwarantujemy doświadczenie, profesjonalne kosmetyki, cierpliwość, delikatność, bo Merdanie Czesanie to miejsce przyjazne dla psów.

Poprzedni artykułJakie wybrać ozdoby do akwarium?
Następny artykułMięsna czy rybna karma dla kota – którą wybrać?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj