Psy i koty – poza tym, że są naszymi najlepszymi przyjaciółmi – są wyjątkowymi stworzeniami charakteryzującymi się niesamowicie wyostrzonym zmysłem słuchu. Nie ma wątpliwości co do tego, że człowiek na tej płaszczyźnie przegrywa z nimi w przedbiegach! Ale kto lepiej słyszy – pies czy kot? Poznaj kilka faktów i ciekawostek!
Słuch – potężny koci zmysł
Wiesz już, że koty z pewnością słyszą lepiej niż ludzie. Ale jak to wygląda w praktyce? Otóż człowiek rejestruje dźwięki w przedziale od 16 Hz do maksymalnie 20 000 Hz (herców). Spektrum dźwięków u kota jest znacznie szersze i wynosi od 20 Hz do nawet 65 000 Hz. Tak doskonały słuch to prezent od Matki Natury, który jest wyjątkowo przydatny m.in. w trakcie polowań. Z drugiej strony ma też pewne wady, ale o tym później. Kot, dzięki bardzo wyczulonemu słuchowi i dzięki temu, że potrafi poruszać uszami o 180°, jest w stanie nawet z dużej odległości namierzyć swoją ofiarę z ogromną dokładnością – do kilku centymetrów. Zmysł ten jest tak potężny, że z powodzeniem może zastąpić kotu zmysł wzroku – pomimo jego utraty mruczek nadal będzie bez przeszkód funkcjonował.
Słuch – ważny, ale nie najważniejszy dla psa
Przyjmuje się, że psy również rejestrują dźwięki w przedziale od około 20 Hz do 65 000 Hz, choć niektórzy badacze uważają, że słyszą nieco gorzej niż koty. Nawet jeśli, to nadal bez wątpienia mają o wiele bardziej wyczulony słuch niż ludzie. Poza tym, choć słuch jest bardzo ważnym psim zmysłem, najważniejszym jest węch i to przede wszystkim za jego pośrednictwem pies odbiera otaczający go świat.
Psi i koci słuch kontra otoczenie
Zazdrościsz psom i kotom ich genialnego słuchu? Twoi pupile, gdyby mogli przemówić, zapewne odpowiedzieliby Ci, że niesłusznie. O ile bowiem w naturze stanowi on nieocenione narzędzie, o tyle w ludzkim świecie może naprawdę uprzykrzyć życie. Szczególnie wówczas, gdy zwierzę musi zmagać się na co dzień z bardzo hałaśliwym otoczeniem. Wiele psów i kotów doświadcza rozmaitych fobii dźwiękowych – niczym nadzwyczajnym jest lęk przed burzą czy petardami. Będąc opiekunem psa lub/i kota zadbaj – w miarę możliwości – o to, aby Twój podopieczny nie był wystawiony na działanie nagłych, głośnych dźwięków.
Słuch a wiek
Pies i kot, tak samo jak człowiek, podlegają procesowi starzenia się organizmu. Jeśli więc do tej pory słuchający Cię i reagujący na Ciebie czworonóg nagle przestaje to robić, wcale nie musi to oznaczać, że postanowił zbuntować się na starość. Przyczyną problemów w komunikacji może być właśnie osłabienie lub nawet utrata słuchu. Podobnie „starzeją się” pozostałe zmysły, dlatego Twoją rolą jest zapewnić pupilowi seniorowi jak najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe warunki do życia. Z drugiej strony utrata słuchu może również wynikać z chorób neurologicznych, otologicznych czy nowotworowych, dlatego zawsze skonsultuj problem z lekarzem weterynarii.
Jak ochronić i wesprzeć słuch pupila?
Jeśli chcesz, aby Twój podopieczny możliwie najlepiej słyszał i w ogóle funkcjonował do późnej starości, musisz zadbać o niego już od pierwszych wspólnych chwil i działać wielotorowo. Podstawą jest zbilansowana dieta. Sięgaj wyłącznie po najlepszej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe dla psa i karmy bytowe dla kotaSPECIFIC™. To istotne, aby codzienna porcja pokarmu zapewniała zwierzęciu właściwą dawkę niezbędnych składników odżywczych i zaopatrzała organizm w substancje chroniące go i wspierające jego prawidłowe działanie. Pamiętaj również o regularnych kontrolach weterynaryjnych i badaniach, które pozwolą szybko wychwycić ewentualne problemy zdrowotne!