Czy mój pies ma problemy z oczami? Te objawy powinny zaalarmować właścicieli

Problemy ze wzrokiem mogą wystąpić u każdego psa. Nie ma znaczenia wiek zwierzęcia i jego rasa (choć choroby oczu są częstsze u starszych osobników oraz u czworonogów poszczególnych odmian). Słaby wzrok znacząco obniża komfort życia pupila. Warto więc zadbać o to, by pies najdłużej jak to możliwie widział wszystko bez większych przeszkód. Wiele chorób okulistycznych można zdiagnozować na bardzo wczesnym etapie, co daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Konieczne jest jednak obserwowanie swojego psa i jak najszybsze zauważenie niepokojących objawów. Które z nich powinny być szczególnie alarmujące?

Choroby oczu u psów nie należą do rzadkości. U wielu osobników diagnozuje się tak poważne schorzenia jak chociażby jaskra czy zaćma. Do tego należy dodać bardzo powszechne zapalenia spojówek, tzw. cherry eye czy zespół suchego oka. Każda z tych dolegliwości znacząco obniża komfort życia, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do częściowej bądź całkowitej utraty wzroku. Z racji tego, że schorzenia okulistyczne znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie czworonoga, dość łatwo je zauważyć, nawet jeśli choroba rozwija się stopniowo i wolno. Oto, jakie zachowania bądź sygnały powinny szczególnie zaniepokoić właścicieli psów.

Ocieranie się pyskiem o różne przedmioty i drapanie okolic oczu

Poważnym sygnałem ostrzegawczym, który może wskazywać, że z oczami psa dzieje się coś niedobrego, powinno być zaobserwowanie sytuacji, w której zwierzę ociera się głową np. o meble bądź drapie się intensywnie po pysku w okolicach oczu. Takie zachowanie zwykle świadczy o tym, że czworonóg odczuwa ból lub przynajmniej dyskomfort. To z kolei może wynikać z mechanicznego urazu, przedostania się do oka ciała obcego albo rozwijającej się choroby, np. jaskry. Jeśli zauważy się, że pies manewruje łapami w okolicach oczu lub intensywnie ociera się o meble czy ściany, warto w pierwszej kolejności dokonać oględzin narządu wzroku w celu sprawdzenia, czy nie doszło do jego uszkodzenia. Jeśli nie zauważy się czegoś niepokojącego, można spróbować oczyścić oko letnią wodą i czystym gazikiem. Gdy to nie pomoże, należy zgłosić się do weterynarza okulisty. Podobnie należy postąpić, gdy w czasie oględzin zidentyfikujemy różnego typu niepokojące zmiany na oku lub w jego okolicach.

Obijanie się o ściany i drzwi

Innym alarmującym sygnałem powinno być zauważenie, że pies w trakcie przemieszczania się wpada na różne przedmioty i przeszkody, szczególnie na ściany drzwi w dobrze znanym sobie mieszkaniu. Może to bowiem świadczyć o tym, że zwierzę ma już poważne problemy z widzeniem. Dziwne zachowania psa mogą uwydatnić się również na spacerze. Słabowidzący pupil staje się niezdarny, nie zauważa wielu obiektów (zarówno stojących, jak i będących w ruchu), nie reaguje na rzucaną zabawkę itd. Często towarzyszy temu apatia i złe samopoczucie. Wszystko to daje bardzo jasny sygnał – ze wzrokiem psiaka dzieje się coś niepokojącego i należy to jak najszybciej sprawdzić.

Plama na powierzchni gałki ocznej

Oko psa powinno być bardzo klarowne i przejrzyste. Jeśli w gałce ocznej zauważy się charakterystyczne przymglenie – jasną, mleczną plamę – wówczas mamy duże prawdopodobieństwo tego, że zwierzę cierpi na zaćmę. To poważna choroba, która znacząco utrudnia widzenie i nieleczona doprowadza do ślepoty. Im szybciej zgłosi się w takim przypadku po pomoc do okulisty zwierzęcego, tym większa szansa, że schorzenie nie pozostawi po sobie większego śladu. Zaćmę usuwa się chirurgiczne metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki. Operacja ta jest skuteczna, jednak mogą pojawić się po niej skutki uboczne, np. zmętnienie tylnej torebki soczewki.

Nadmierne łzawienie

U psów występują łzy, które mają za zadanie chronić, nawilżać, oczyszczać i odżywiać narząd wzroku. Czworonogi jednak nie płaczą jak ludzie, a same łzy nie wydzielają się u nich pod wpływem emocji. Jeśli więc zauważymy, że pupil nadmiernie łzawi, może to świadczyć o jego problemach z anatomią kanalików łzowych. W ten sposób objawiają się również stany zapalne spojówek oraz podwinięcie powieki do wewnątrz.

Alarmujący powinien być też ropny wyciek z kącików oczu. Zwykle informuje on o zespole suchego oka. Towarzyszyć mogą mu stany zapalne spojówek i rogówek.

Zaczerwienienie oka

Każde zaczerwienienie w okolicy oka powinno być potraktowane bardzo poważnie. Może to być bowiem objaw stanu zapalnego spojówek, zapalenia grudkowego trzeciej powieki czy nawet postępującej jaskrze (przekrwienie naczyń krwionośnych nadtwardówki). Nie warto więc ryzykować i gdy tylko zauważy się, że w okolicach psiego oka pojawia się zaczerwienienie, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet – https://eyevet.pl/pl

Poprzedni artykułNajczęstsze choroby szczeniaków
Następny artykułKto lepiej słyszy: pies czy kot?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj