Alergia pokarmowa u psa – przyczyny i rozpoznanie. Jak sobie z nią poradzić?

Alergia pokarmowa u psów niestety nie należy do rzadkości, wręcz przeciwnie, jest jedną z najczęściej występujących chorób u czworonogów. Nie ma ona związku z sezonowością, pies zmaga się z nią przez cały rok. Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej jest nieodpowiednia dieta – karmienie psa karmą niskiej jakości zawierającą składniki pokarmowe, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Alergia pokarmowa może wystąpić u zwierzęcia w każdym wieku, a uważne obserwowanie symptomów pozwala na jej szybkie wykrycie i odpowiednie działanie. Poznaj przyczyny powstawania alergii pokarmowej u psów, dowiedz się jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić!

Przyczyny wystąpienia alergii pokarmowej u psów

Podstawową przyczyną wystąpienia alergii pokarmowej u psa jest nadwrażliwość na któryś składnik pokarmowy. Najczęściej jest to białko. Może być ono pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Do uczulających składników należą: mleko, soja ryż, ziemniaki, ryby , gluten, produkty mocno przetworzone, podroby wieprzowe i wołowe, mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe. Gluten jest jednym z najczęstszych uczulających alergenów. Jest to białko, które występuje w różnego rodzaju zbożach (pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie). Nieodpowiednia dieta oparta na karmieniu psa karmą, w której składzie znajduje się sporo sztucznych wypełniaczy może prowadzić do pojawienia się alergii pokarmowej. Dlatego właśnie ważne jest, by psa karmić karmą tylko wysokiej jakości, o dobrym składzie, nie zawierającą konserwantów i niepotrzebnych dodatków.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa – na jakie objawy zwrócić uwagę

Alergia pokarmowa u psa bardzo często objawia się problemami skórnymi. Pies zaczyna się intensywnie drapać i wylizywać swędzące miejsca. Najczęściej jest to pierwszy objaw, który powinien wzbudzić zaniepokojenie u właściciela. Pies może wydrapywać sobie sierść uszkadzając skórę, co prowadzi do pojawienia się zaczerwienień, a nawet ran (strupów) na skórze. Najbardziej wrażliwymi miejscami są pachwiny, okolice ogona, brzuch, okolice oczu i łap.

Innymi objawami alergii pokarmowej, które mogą świadczyć o alergii pokarmowej są wymioty, biegunki, łzawienie oczu lub katar, wypadanie sierści, pojawienie się łupieżu i infekcja uszu. Po uszach bardzo łatwo zauważyć problemy zdrowotne u psa. Stają się one zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Pies często je drapie, więc mogą pojawić się wyłysienia i rany. Z uszu może wydobywać się nieprzyjemny zapach, a ilość woskowiny jest znacznie większa niż zazwyczaj.

Choć alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku i w zasadzie u każdego psa, to są rasy, takie jak: boksery, buldogi, mopsy, spaniele, labradory, owczarki niemieckie czy sznaucery, które są szczególnie na nią narażone. Ich właściciele powinni więc szczególnie zwracać uwagę na to, czym  karmiony jest pupil i w razie wystąpienia któregoś z symptomów wskazujących na alergię pokarmową – szybkiej reakcji.

Jak sobie radzić z alergia pokarmową u psa – karmy hipoalergiczne

Alergia pokarmowa jest chorobą, z której psa nie da się wyleczyć. Zapobieganie wystąpieniu objawów lub łagodzenie ich skutków jest jedynym sposobem na zachowanie jak najlepszego komfortu czworonoga. Pies, u którego została stwierdzona alergia pokarmowa wymaga szczególnej diety. Jeśli nie wiadomo, który alergen jest szkodzi, można wprowadzić psu dietę eliminacyjną. Jest to dosyć wymagające, ponieważ posiłki na diecie eliminacyjnej należy przygotowywać własnoręcznie ze ściśle określonych produktów.

Innym rozwiązaniem jest przejście na dietę opartą na karmach hipoalergicznych. Taką decyzję najlepiej podjąć w porozumieniu z weterynarzem. Po potwierdzeniu alergii pokarmowej, karma hipoalergiczna powinna zostać wprowadzona do diety psa na stałe. Pomoże ona złagodzić uporczywe objawy i zapobiegnie ich nawrotowi. Karmy hipoalergiczne – karmy dla psów alergików są najbezpieczniejszych rozwiązaniem i najlepszym wyborem w walce z alergią pokarmową. W swoim składzie nie zawierają one składników będących najsilniejszymi i najczęściej uczulającymi alergenami (zboża, mleko, mięso drobiowe, wołowe, soja oraz modyfikowanych genetycznie składników).

Jeśli zauważysz u swojego psa niepokojące symptomy i podejrzewasz alergię pokarmową, nie zwlekaj. Skonsultuj się jak najszybciej z weterynarzem w celu potwierdzenia diagnozy, uzyskania zaleceń dietetycznych oraz ewentualnych leków, które pomogą złagodzić objawy skórne (zmniejszyć świąd, przyspieszyć gojenie się skóry).

Poprzedni artykułProdukty dla hobbystów – złoty interes w dobie pandemii
Następny artykułOlejek konopny dla zwierząt – czy warto podawać go pupilom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj