Jak przekonać rodziców w 5 krokach do hodowli jaszczurki?

Hodowla zwierząt egzotycznych rozwija się w Polsce w niesłychanym tempie. Jeszcze kilka lat temu mało kto interesował się terrarystyką. Świat egzotyczny wciąga nawet tych, którzy sceptycznie do niego podchodzą. Dzieje się tak również z rodzicami, którzy niechętnie chcą obdarować dziecko pięknym zwierzakiem. Sam jeszcze wiele lat temu prosiłem rodziców o pierwszego gada. Wiem jak bywa trudne przekonanie ich, dlatego po wypracowanej ścieżce chętnie poprowadzę także i Ciebie.

1. Pokaż, że bardzo Tobie zależy!

Rodzice wymagają zawsze czegoś w zamian za to, że nam ustąpią. Zdarza się, że musimy poprawić oceny, sprzątać w pokoju czy wykonywać inną czynność. Dla Ciebie kluczowe jest to by wiedzieć od samego początku nad czym musisz popracować. Pokaż jednak mamie i tacie, że robisz to bo tak bardzo Ci zależy na jaszczurce. Z pewnością to zauważą i bacznie będą obserwować czy to nie chwilowy kaprys.

2. Wiedza jak hodować wybraną jaszczurkę

Kluczowym elementem w przekonaniu rodziców jest pewność swojego wyboru. Zwierzak jest organizmem żywym i mały błąd może wpłynąć na jego zdrowie negatywnie. Ważne jest to, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat hodowli. Zwróć uwagę m.in. na jej środowisko naturalne ponieważ pokaże Ci ono czy jesteś wstanie zapewnić jej odpowiednie warunki do życia. Wiele gatunków gadów żyje w skrajnie innych warunkach jak my posiadamy w domach. Samo terrarium nie zawsze wystarczy ponieważ niektórym musimy zapewnić 18 °C w dzień, gdzie innym nawet 50. Więc podsumowując łatwo jest przegrzać lub przechłodzić zwierzaka. Kluczowym wyborem gada jest również aktywność. Są jaszczurki, które funkcjonują w dzień, gdzie inne wyłącznie w nocy.

3. Opowiedz o zwierzaku rodzicom!

Rodzic zazwyczaj nie ma czasu lub chęci poszukiwać informacji na temat gatunku zwierzaka, którego chcesz hodować. W Twoim interesie jest przekazanie wszelkich informacji i jego zainteresowanie. Zacznij od przedstawiania fotografii wymarzonej jaszczurki, a następnie opowiedz o jego środowisku naturalnym. Przedstaw swoją wizję zbiornika i miejsce w którym miałby on stać. Twoi rodzice będą na pewno zastanawiać się czy pogodzisz swoje obowiązki z zajmowaniem się owym gadem. Wyprzedź ich myśli i opowiedz o karmieniu, pojeniu i sprzątaniu terrarium.

4. Koszt wyposażenia, zwierzaka i utrzymania

Terrarystyka nie należy do taniego hobby. Rozpoczynając przygodę musisz zwrócić uwagę na koszty jakie musisz ponieść. Większość produktów jakie będą Ci potrzebne kupisz przez Internet. Sklep terrarystyczny posiada duży asortyment i kompetentną załogę, która pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu. Koszty początkowe czyli terrarium, oświetlenie, ogrzewanie, wyposażenie i suplementy to nawet 1 000 zł. Dla wielu osób to duża kwota, dlatego podejmując wybór całego wyposażenia koniecznie porozmawiaj ze sprawdzonym hodowcom.

5. Gdzie znajdę jaszczurkę?

Większość z Was myśli, że pójdzie do pierwszego lepszego sklepu zoologicznego i już zrobi wymarzone zakupy. Niestety terrarystyka nie jest jeszcze na tak wysuniętej pozycji, aby każdy sklep mógł pozwolić sobie na ściąganie dużej ilości zwierząt. Najbardziej sprawdzonym źródłem jest pierwsze, czyli hodowca, który rozmnożył daną jaszczurkę. Właśnie takiego źródła zwierzaka musisz szukać, by zmniejszyć ryzyko pasożytów i dodatkowych niepotrzebnych kosztów podczas leczenia. Poinformuj również rodziców, zaproponuj przykładowych hodowców i przedstaw mapę gdzie się znajdują. Po zwierzaka warto pojechać nawet kilkaset kilometrów. Pamiętaj, że to Twój wymarzony zwierzak.

Myślę, że jak te wszystkie punkty zaliczysz u rodziców to zakup jaszczurki będzie tylko formalnością. Ostatnia moja rada to rozważne podejście do całego procesu zakupowego. Jeśli polegniesz na którymś z punktów, nie zapewnisz odpowiednich warunków lub sprawisz sobie chorą jaszczurkę to na pewno Twoi rodzice nie będą z tego faktu zadowoleni.

Poprzedni artykułJak karmić psa, aby był zdrowy i silny?
Następny artykułJakie dekoracje wykorzystać przy urządzeniu terrarium?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj