Jak wybrać szelki dla psa?

Posiadanie psa niewątpliwie jest wielką przyjemnością. Każdy, kto posiada swojego pupila, wie jednak, że jest to cała masa kłopotów i obowiązków. Trzymając psa, trzeba umiejętnie zadbać o jego bezpieczeństwo za pomocą odpowiednich akcesoriów.

Posiadanie psa niewątpliwie jest wielką przyjemnością. Każdy, kto posiada swojego pupila, wie jednak, że jest to cała masa kłopotów i obowiązków. Trzymając psa, trzeba umiejętnie zadbać o jego bezpieczeństwo za pomocą odpowiednich akcesoriów. Pytanie o to, jak wybrać szelki dla psa i czy są one wygodne, a także, czy pies będzie chciał je nosić, pojawia się bardzo często, ale najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, po co psu szelki. Standardowo używa się klasycznej obroży, jednak jest to rozwiązanie, które ma kilka wad, które szelki dla psów niwelują. Odpowiednio dobrane szelki pozwalają na o wiele lepsze trzymanie się tułowia, co sprawia, że psa łatwiej utrzymać na smyczy, a także nie dochodzi do nieprzyjemnego efektu szarpania i miotania się psa, co jest właściwe dla noszenia obroży. Prowadzenia psa na smyczy podpiętej do szelek jest o wiele bardziej płynne, a smycz nie plącze się psu pod nogami. Ponadto jest to świetne rozwiązanie dla osób aktywnych, które biegają ze swoimi pupilami. Szelki dla psów są w takim przypadku o wiele wygodniejsze niż klasyczna obroża, która w czasie biegania jest dla psa bardzo niewygodna. Jest ona także niewygodna dla właściciela. Ostatnim argumentem przemawiającym za szelkami jest to, że niektóre rasy psów panicznie boją się obroży i nie są w stanie się do niej przyzwyczaić, podczas gdy na szelki reagują neutralnie i dają je sobie założyć.

Rodzaje szelek – jak wybrać szelki dla psa?

Producenci akcesoriów dla psów wprowadzili na rynek różne rodzaje szelek. Podstawową z nich są szelki klasyczne przeznaczone do spokojnych spacerów. Charakteryzują się taką konstrukcją, która nie uwiera za mocna psa, ale też nie jest zbyt stabilna przy bardzo dynamicznych aktywnościach, takich jak bieganie. Kolejnym rodzajem szelek są szelki sportowe. Mają one zupełnie inny krój i przeznaczone są do bardzo dynamicznych aktywności. Stabilnie opinają korpus psa, nie irytując go ciągłym przemieszczaniem się po sierści, a także zapewniają pełną kontrolę właścicielowi i pewność, że pies się z nich nie wysunie. Na rynku dostępne są także specjalistyczne szelki dla psów, dedykowane na przykład do jazdy autem, mające na celu umożliwienie przypięcia psa do pasów, tak by nie poruszał się w czasie jazdy. Niezależnie od modelu, warto kupować takie wersje, które wykonane są z solidnego i łatwo schnącego materiału, a także posiadają dodatkowe odblaski zwiększające bezpieczeństwo.

Jak założyć szelki psu?

Założenie psu szelek może być na początku zadaniem karkołomny. Na pewno na początku nigdy nie powinien tego robić ktoś, z kim pies nie jest związany emocjonalnie, gdyż z pewnością zareaguje na to agresją. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to, jak założyć psu szelki, gdyż każda rasa ma różne usposobienie i niektóre psy łatwo pozwolą sobie założyć szelki, podczas gdy inne będą się ich panicznie bały. Kupując odpowiedni rozmiar szelek w podstawowej wersji, założenie szelek jest dość łatwe, więc wystarczy uspokoić psa, zajmując go lekką zabawą, drapaniem lub głaskaniem i jednocześnie zakładać mu szelki, tak aby nie pozwolić mu spanikować. Na początku trzeba psa oswajać stopniowo.

Poprzedni artykułBiegunki u zwierząt hodowlanych – jak zapobiegać i jak leczyć?
Następny artykułW poszukiwaniu idealnego drapaka dla kota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj