Jak dbać o kota w domu?

Kot w dom – Bóg w dom

Oto w domu pojawia się nowy mieszkaniec – Pan Kot. Dobrze czytasz – mieszkaniec, członek rodziny! Nie zwierzak, nie zabawka, nie przedmiot!

Słyszałeś zapewne, że koty są złośliwe? Słyszałeś, jak potrafią nasikać do butów, podrapać fotele, zerwać firanki, złośliwie ugryźć? Co zrobić, żeby Pan Kot nie był taki właśnie? Zapraszam do lektury poniżej.

Kuweta

Kwestią podstawową jest wyposażenie Pana Kota w kuwetę i żwirek, z którego będzie korzystał za każdym razem, gdy zechce załatwić sprawy fizjologiczne. Na co zwrócić uwagę? – bardzo ważnym jest, aby kuweta była zawsze czysta. Wystarczy, że raz dziennie oczyścisz ją z pozostawionych przez naszego ulubieńca nieczystości, a raz na 1-2 tygodnie wymienisz żwirek. Dlaczego Pan Kot może załatwiać się poza kuwetą? – z powodu brudnego żwirku, choroby, stresu. Jeśli dobrze zaznajomisz się ze swoim pupilem – z łatwością będziesz w stanie odgadnąć, co jest tego przyczyną. Zasadniczo jednakże, jeżeli wszystko jest w porządku – załatwianie się poza kuwetą nie wchodzi w grę.

Drapak

Nie chcemy podrapanych mebli i foteli? Zaopatrzmy Pana Kota w drapak (wybór jest szeroki – od małych po wielkie, od stojących po leżące), a siebie w specjalne obcinaczki do kocich paznokci. Drapak pozwala kotu na bieżąco piłować paznokietki, natomiast obcinaczek użyjemy, gdy pazurki podrosną na tyle, że nasze szczęście mogłoby zacząć niszczyć meble. Nie złośliwie! Nie specjalnie! Taka jest kocia natura – lubią drapać, podobnie jak my lubimy wyciągać się na kanapie nie zważając na to, czy jednocześnie wycieramy tapicerkę.

Miłość

Można by wymieniać wiele potrzeb naszego pupila – karma, którą trzeba dobrać do gustu Pana Kota (podobnie jak my ma ulubione smaki i potrafi grymasić), być może legowisko (choć koty są w tej kwestii sporymi indywidualistami). Ale najważniejszym jest uczucie, jakim go obdarzymy. Kot daje człowiekowi to, co od niego otrzymuje. Dasz pupilowi miłość – otrzymasz miłość. Będziesz go traktował jak złośliwego zwierzaka – takim się właśnie stanie i ziści się prawda o sikaniu do butów. Tak więc kochaj pupila swego, a umili żywota Twego.

Poprzedni artykułDzik na polu, jak sobie z nim radzić?
Następny artykułNa spacer z kotem? Jak się za to zabrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj