Mięsna czy rybna karma dla kota – którą wybrać?

W Internecie znajdziemy wiele informacji na temat tego, jakie karmy dla kotów warto wybrać. Specjaliści w zakresie żywienia zwierząt rozpisują się na temat tego, jaki skład powinna mieć odpowiednia karma oraz jakich elementów pod żadnym pozorem nie powinna zawierać. No ale pozostaje jeszcze kluczowe pytanie – wybrać mięsną czy rybną karmę? Która będzie lepsza dla naszego pupila?

Mięso standardem?

Jeżeli przejrzymy ofertę dowolnego sklepu zoologicznego, z pewnością znajdziemy tam przede wszystkim karmy mięsne. One bowiem dominują na rynku. Można wybrać te z kurczakiem, cielęciną, wołowiną, indykiem, królikiem, a także z podrobami. Rybne karmy dla kotów są zdecydowanie rzadsze. Z reguły występują tylko z mięsnymi składnikami. Częściej zatem spotkamy karmę kurczakowo-łososiową, niż po prostu łososiową. Być może wynika to z dostępności ryb. Na polskim rynku nie są one tak popularne, jak mięso. Z drugiej strony może po prostu większość kotów woli mięsne składniki swoich posiłków i do tych standardów dopasowują się producenci karm.

Karmy filetowe

Rybne karmy najczęściej występują w tak zwanej wersji filetowej. Należy jednak podkreślić, że nie mogą one stanowić podstawowego elementu kociej diety. Przez oczyszczenie ich z niektórych dodatków, nie zawierają bowiem potrzebnych kotu składników, w tym między innymi dostatecznej porcji wapnia i tauryny. Zresztą na większości opakowań takich karm filetowych znajdziemy informację o konieczności zapewnienia kotu zbilansowanej i zdrowej diety. Karmy filetowe, chociaż uwielbiane przez kotki, mogą zatem stanowić jedynie uzupełnienie standardowych posiłków. To coś jak deser albo kostka czekolady po obiedzie.

Który smak wybrać?

No ale czy w ogóle warto stawiać na karmy dla kotów z rybą? Może po prostu lepiej pozostać przy kurczaku i innym mięsie? Tak naprawdę to wszystko zależy od indywidualnych preferencji… Twojego pupila. Istnieją kotki, które wręcz dałyby się poćwiartować za kawałek świeżego łososia. Inne natomiast stronią od ryby, uważając ją za coś niesmacznego i nienadającego się do jedzenia. Na pewno warto spróbować różnych wariantów i sprawdzić, co kotkowi bardziej przypadnie do gustu. Karmy dla kotów znanych marek oferują wiele możliwości.

Ważne są zmiany karmy

Należy przy tym podkreślić, że kiepskim rozwiązaniem jest wybór jednego rodzaju karmy dla kotów. Nasz futrzak nie powinien przyzwyczajać się do jednego smaku. Najlepiej jest raz na jakiś czas coś zmodyfikować. Raz sięgnąć po karmę mięsną, a raz po karmę z domieszką ryby. Dzięki temu unikniemy dramatu w razie gdy producent postanowi zmodyfikować skład karmy.

Poprzedni artykułZadbaj o piękną i lśniącą sierść swojego pupila
Następny artykułJakie przysmaki są dobre dla Twojego psa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj