Czy dieta kota rasowego różni się od diety kota „dachowego”? Tylko sprawdzone rady i pewne informacje

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i pięknej okrywy każdego zwierzęcia. Ale czy zastanawialiście się kiedyś czy rasa zwierzaka ma wpływ na jego dietę. W końcu powstaje tyle karm dedykowanych określonej grupie psów czy kotów. My w dzisiejszym wpisie zastanowimy się, czy dieta kota rasowego różni się od diety kota „dachowego”? Poznajcie więc tylko sprawdzone i pewne rady.

Kot dachowiec – dieta i zapotrzebowanie kaloryczne

Dieta jest tak samo ważna i to niezależnie od rasy. Myli się ten, kto uważa, że kot dachowy może być karmiony tzw. „byle czym”, bo nie jest to zupełnie prawda, a takie myślenie jest bardzo szkodliwe. Otóż nieco inaczej może wyglądać jego zapotrzebowanie kaloryczne. W tym przypadku należy wiedzieć, że tak naprawdę zapotrzebowanie kaloryczne nie wynika z tego czy kot jest rasowy czy jest dachowcem, lecz wynika z jego stylu życia. Wiele dachowców jest wychodzących, choć ta liczba sukcesywnie spada. Wynika to z faktu, że wielu ludzi jest świadomych i wie, jak wiele niebezpieczeństw może czekać na takiego kota. Dlatego też nie można od razu zakładać, że kot dachowy będzie wychodzić z domu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w przypadku samców chęci ucieczki są zdecydowanie mniejsze gdy zwierzak jest po kastracji. Oczywiście nie jest też tak, że zawsze polecamy kastrację, bo jednak jest to duża ingerencja w gospodarkę hormonalną i cóż, nie ma się oszukiwać, może być szkodliwa. Ale też uciekający kot narażony jest na duże bezpieczeństwa, a swoją drogą niekastrowanie zwierząt znacząco jeszcze wpływa na rosnący problem bezdomności.

Kto rasowy – jak powinna wyglądać jego dieta

Cóż, kot rasowy, jak każde inne zwierzę, powinien mieć zbilansowaną dietę. Ale też ilość podawanego pokarmu powinna być dostosowana to danego stylu życia. Niestety wiele kotów zmaga się z otyłością oraz nadwagę, które są bardzo szkodliwe. Dlatego też jeżeli Wasz kot nie jest typem łowcy, lecz raczej kanapowego śpiocha, to możecie zastosować karmę low fit. Można nieco zmniejszyć ilość jedzenia, ale to należy zrobić nie na własną rękę, lecz po konsultacji z lekarzem. Na pewno doskonałym wyborem będzie smaczna karma dla kota Wiejska Zagroda, która jest bardzo dobrze przyswajalna i tolerowana przez zwierzęta.

Nie rasa ma znaczenie

Tak naprawdę nie rasa zwierzęcia ma znaczenie, lecz to, jaki styl życia prowadzi kot. Jeżeli jest to zwierzę wychodzące, to ilość zapotrzebowania kalorycznego się zwiększa. Jednak wraz z wiekiem zdecydowanie maleje, co może wynikać ze spowolnienia metabolizmu. Na pewno dużym czynnikiem jest stan fizyczny zwierzęcia, bo jeżeli Wasz kot jest pełen energii i uwielbia się bawić, to zdecydowanie warto kupić mu jedzenie pełnowartościowe. Jednocześnie już teraz musimy Was przestrzec, że jeżeli chcecie podawać kotom karmę, to nie możecie znacząco oszczędzać. W końcu niska cena to także niska jakość i o tym trzeba pamiętać. Ale musicie jeszcze wiedzieć, że kot podobnie jak pies musi jeść mięso. Na szczęście karma Wiejska Zagroda ma naprawdę dużą ilość wyselekcjonowanego białka zwierzęcego, które bardzo dobrze się przyswaja. Im mniej konserwantów i wszelkich spulchniaczy, tym lepiej, bo rzeczywiście są bardzo szkodliwe, bo mogą prowadzić do chorób kota. Jeżeli Wasz kot jest rasowym uciekinierem, to rzeczywiście ilość zapotrzebowania kalorycznego jest większa, często o kilkanaście, a nawet o 20%.

O czym jeszcze pamiętać mając kota?

Oczywiście poza odpowiednią dietą, trzeba też zadbać o ruch zwierzęcia. Zabawy mechaniczną myszką czy też zabawa laser sprawia zwierzęciu wiele przyjemności, ale też rozwija i stymuluje. Na pewno spodoba się każdemu zwierzakowi i sprawi mu dużo frajdy. Do tego od czasu do czasu można przygotować jakieś przekąski. Można zakupić kabanosy czy też suszone mięso, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takowe przygotować samodzielnie tym bardziej, że wystarczy tylko wysuszyć mięso w piekarniku i po problemie.

Koniecznie wprowadźcie w życie te wskazówki i do diety zwierzęcia dobrej jakości karmę. Pamiętajcie też, że duże znaczenia ma rozrywka. Zainwestujcie zatem w kocie zabawki.

Poprzedni artykułDrapaki dla kotów – jakie najlepiej wybierać? Podpowiadamy!
Następny artykułCzy linki treningowe dla psa mogą zastąpić smycz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj