Mycie zębów psu dla niektórych właścicieli jest czymś zupełnie normalnym. Inni ze śmiechem lub niedowierzaniem czytają tytuł tego artykułu. Czy warto myć zęby psu? Po co i jak to robić? Czym powinniśmy myć psu zęby? Wszystkiego tego dowiesz się czytając naszą publikację.
Jak dzikie psowate czyszczą sobie zęby?
Każdy drapieżca wie, jak ważne jest uzębienie. Pamiętajmy, że nasze domowe psy także są mięsożercami. Jak więc psowate w środowisku naturalnym czyszczą zęby? Dieta psowatych to, prócz mięsa, również podroby i kości. Właśnie twarde kości są odpowiedzialne za czyszczenie zębów. Dzięki obgryzaniu ich, zwierzę nie tylko męczy się psychicznie i fizycznie, ale także ściera osad nazębny.
Warto tutaj wspomnieć o tym, że zbyt duża ilość kości w diecie naszych psów może powodować problemy z wypróżnianiem się. Dlatego też watro zacząć podawanie kości od małych ilości i sprawdzać, jak reaguje na to psiak. Ważne jest jeszcze to, że nie podajemy psu długich kości nośnych zwierząt. Przez swoją strukturę i budowę, mogą one się połamać i skaleczyć przewód pokarmowy pupila.
Czyszczenie zębów psa szczoteczką
Psy w środowisku naturalnym radzą sobie w sposób naturalny. Jednak życie naszych domowych pupili znacznie się różni od życia dzikich psowatych. Karmione przetworzoną karmą, pijące wodę kranową (która musi zostać uzdatniona)… wszystko to sprawia, że na zęby naszych domowych psów może osadzać się kamień.
By tego uniknąć, warto szczotkować psu zęby szczoteczką. Użyj do tego specjalnej szczoteczki dla zwierząt, lub bardzo miękkiej i małej szczoteczki dla dzieci. Czyść zęby na całej długości. Zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie dziąseł.
Nigdy nie używaj do mycia psu zębów zwykłej „ludzkiej” pasty do zębów! Zainwestuj w pastę dla zwierząt. Nie posiada ona m.in. fluoru, który może źle wpływać na zdrowie psa.
Po co myć zęby?
Po co myć zęby? Troszkę dziwne pytanie. By były zdrowe. Po co więc myć zęby psa? Dla jego i naszego komfortu. Zaniedbanie tej części ciała pupila może powodować próchnicę. Zęby po prostu psiaka bolą, przez co nie może poradzić sobie z jedzeniem. Dodatkowo zaniedbana jama ustna wydziela nieprzyjemny zapach.
Lecznice dla zwierząt i salony groomerskie przepełnione są psiakami, których zęby wymagają leczenia. Jeżeli dyskomfort psa i brzydki zapach unoszący się z pyska nie przemawiają do właściciela, może przemówią finanse?
Zwykłą pastę do zębów kupimy już za parę złotych. Usuwanie kamienia nazębnego, lub nawet już wyrywanie zębów łączy się z większymi kosztami i niejednokrotnie z narkozą zwierzaka.
Właścicielu! Myj zęby swojego pupila.