Jak działa kuweta samoczyszcząca? Wady i zalety produktu zyskującego na popularności

Kuweta samoczyszcząca – ta nazwa może powodować szybsze bicie serca u właścicieli zwierzaków. Chyba każdy opiekun kota jest w stanie powiedzieć, jak wiele czasu i zachodu wymaga regularne czyszczenie jego kuwety. Tymczasem kuwety, które same oczyszczają się z nagromadzonych nieczystości, nie są już jedynie marzeniem, a faktycznie dostępnym na rynku urządzeniem. Jakie są ich wady i zalety?

W jaki sposób działa kuweta samoczyszcząca?

Kuweta samoczyszcząca posiada wbudowane czujniki termiczne, które wykrywają każdorazowo wizytę kota w kuwecie. Niektóre dostępne na rynku modele wyposażone są w licznik, który pokazuje, ile razy zwierzak odwiedził to miejsce. Kiedy tylko pupil kończy korzystanie z toalety, szczotki kuwety zajmą się z grabieniem nieczystości do dolnego pojemnika. To właściciel samodzielnie programuje maszynę i ustala czas, po upłynięciu którego szczotki zajmą się oczyszczaniem kuwety. Nie trzeba więc obawiać się, że wystraszą zwierzaka podczas korzystania z kuwety.

Kuweta samoczyszcząca – zalety

Aby być zadowolonym z zakupu trzeba poświęcić nieco uwagi na znalezienie idealnego modelu. Dobra kuweta samoczyszcząca automatycznie oddziela nieczystości i na bieżąco odprowadza je do odpływu przy pomocy podłączonego do niej węża. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenie, które dodatkowo dezynfekuje i suszy biodegradowalny żwirek, charakteryzuje się bardzo wysoką ceną nawet kilku tysięcy złotych.

Jedną z zalet jest fakt, że zużywa ona dużo mniej żwirku, co pozytywnie wpłynie na nasze finanse. Jest to także bardzo czyste rozwiązanie. Dzięki wewnętrznej komorze zapobiega się kurzeniu. Co więcej, można już zapomnieć o kamyczkach pod stopami. Te zostaną w urządzeniu. 

Czy kuweta samoczyszcząca ma wady?

Pomimo tego, że samooczyszczająca się kuweta jest niemal wynalazkiem idealnym to posiada kilka wad. Przede wszystkim, urządzenia tego typu wyposażone są w specjalne filtry, które neutralizują przykre zapachy. Oczywiście – jest to spora zaleta, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że potrafi uśpić czujność właściciela. Nagromadzone w dolnej szufladzie kuwety nieczystości przy braku brzydkich zapachów mogą zalegać tam przez dłuższy czas, co stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju zarazków i bakterii. 

Właściciele czworonogów zwracają również uwagę na fakt, że niektóre modele mają wbudowane czujnik słabej jakości, przez co nie rejestrują wizyt małych kociąt.

Reasumując, automatyczna kuweta może ułatwić życie właściciela czworonoga. Jedyne o czym należy pamiętać, to wyrzucenie pojemnika z odchodami oraz uzupełnienie zużytego żwirku. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy czas, pieniądze oraz zadbamy o porządek w domu.

Poprzedni artykułDyżury weterynaryjne – pomóż swojemu czworonogowi, zanim zobaczy go weterynarz
Następny artykułJakie wykonać pierwsze kroki do rozpoczęcia przygody z hodowlą węży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj