Czy kleszcze zimą również atakują – jak chronić zwierzęta domowe?

Jednym z największych zagrożeń, którym muszą stawić czoła właściciele czworonogów, są kleszcze. Tutaj doskonale sprawdzą się różnego rodzaju opaski i obroże na pasożyty. Jeżeli wybierzemy produkty renomowanej marki, dają one gwarancję skutecznego działania i trwałą ochronę przed zagrożeniami tego typu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy istnieje taki problem, jak kleszcze zimą? Czy wtedy też trzeba chronić zwierzęta przed tymi pasożytami? Właśnie na te pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Kleszcze zimą – czy istnieją?

Na samym początku nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ przeświadczenie o tym, że kleszcze zimą nie atakują, jest jedynie mitem! Te małe pajączki bardzo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach i ukryte w ściółce leśnej oczekują na okazję do ataku. Prawdą jest jednak, że duże mrozy powodują wymieranie kleszczy, dlatego podczas siarczystej zimy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na choroby psów i kotów tj. borelioza itp.

Przygotuj swojego pupila na kleszcze zimą

Niezależnie od tego, warto być gotowym na każdą ewentualność! Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnego rodzaju środków zapobiegawczych, które chronią psy i koty przed pasożytami. Jeżeli jednak naszemu pupilowi przytrafi się złapać kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć, gdyż te wywołują groźne choroby psów i kotów. Jak to zrobić prawidłowo? Konieczne będzie użycie pęsety, trzeba złapać kleszcza i wyciągnąć ze skóry, uważając przy tym, by nie urwać aparatu gębowego. Po zabiegu warto przez kilka dni obserwować ranę.

Choroby psów i kotów – borelioza

Pamiętajmy, że niezależnie od pory roku bagatelizowanie problemu kleszczy może być brzemienne w skutkach. Te pasożyty przenoszą bardzo groźne choroby, które mogą oddziaływać zarówno na organizm ludzki, jak i zwierzęcy. To właśnie dlatego czworonogi powinny zostać otoczone równie wnikliwą opieką, co ludzie, a gdy już zdarzy się ugryzienie kleszcza, trzeba go czym prędzej usunąć! Pamiętajmy jednak, że takie ugryzienie nie boli, zatem w początkowej fazie nie zauważymy żadnych zmian. To właśnie dlatego po każdym spacerze warto dokładnie oglądnąć swojego pasa. Pamiętajmy, że kleszcze zimą również atakują, dlatego nawet w tej porze roku warto zachować odpowiednią czujność.

Poprzedni artykułO opiece nad domowym kotem dorosłym
Następny artykułJakie wybrać ozdoby do akwarium?