Prawidłowe i zbilansowane żywienie twojego czworonoga może korzystnie wpłynąć na jego zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie. Dieta psa powinna opierać się na najwyższej jakości składnikach, które są odpowiednio dopasowane do rasy. Źle dobrane pożywienie może skutkować różnego rodzaju problemami zdrowotnymi lub po prostu złym samopoczuciem, brakiem energii i koniecznością dodatkowego wspomagania układu trawiennego.
- Żywienie psa – składniki odżywcze w diecie psa
- Sucha karma dla psa dorosłego
- Dieta psa – dostarczenie niezbędnych składników odżywczych
Żywienie psa – składniki odżywcze w diecie psa
Szukając odpowiedniej karmy dla swojego czworonożnego przyjaciela, warto zwrócić szczególną uwagę na składniki odżywcze, które są zawarte w małych granulkach. Aby prawidłowo karmić psa szczególną wagę musisz przyłożyć do ilości zawartego białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin. Samo białko jest jednym z podstawowych źródeł energii dostarczanej psu każdego dnia, dlatego nie może go zabraknąć w codziennym pożywieniu. Co więcej, zawarte w nim aminokwasy pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dzięki czemu zwierzę czyje się dobrze. Jeżeli nie jest to wskazane przez lekarza weterynarii, nie decyduj się na karmy wegetariańskie lub wegańskie. Podstawę pełnowartościowej karmy powinno stanowić mięso lub dla urozmaicenia ryba.
Istotnym elementem są tłuszcze, które zawierają potrzebne dla organizmu kwasy omega. Ponadto, to właśnie dzięki tłuszczom każdy organizm lepiej przyswaja witaminy, dlatego możesz dodatkowo wzbogacać pożywienie psa olejem np. z łososia.
Sucha karma dla psa dorosłego
Nie tylko rasa ma znaczenie przy doborze produktów spożywczych dla psów dorosłych. Ważnym elementem jest również wiek pupila. Podstawowa w żywieniu karma sucha doskonale sprawdzi się u młodych psów oraz tych, które są dojrzałe. Szukając rozwiązań odżywiania psa seniora, można dodatkowo wykorzystać mokrą karmę, którą każdorazowo zmieszasz z suchymi kulkami. Dzięki temu zjedzenie twardych chrupek będzie dużo łatwiejsze, szczególnie dla psów, które borykają się już z dość słabym uzębieniem lub nadwrażliwymi dziąsłami wynikającymi z sędziwego wieku.
Zbilansowana dieta powinna być również dobrana do dolegliwości i skłonności do zachorowań każdej z ras. Dieta lekkostrawna sprawdzi się w przypadku psów, które mają skłonności do licznych chorób układu pokarmowego lub przejawiają tendencje do nadwagi. Idealnym przykładem psów, u których należy szczególnie zadbać o prawidłowa wagę są jamniki, bassety, czy buldogi angielskie. Zbyt duża masa ciała może nadmiernie obciążać stawy powodując różnego rodzaju zwyrodnienia i dolegliwości bólowe. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie lekkostrawnej diety musi być mimo wszystko urozmaicone i uzupełnione odpowiednią dawką tłuszczy, które umożliwią prawidłowe funkcjonowanie.
Dieta psa – dostarczenie niezbędnych składników odżywczych
Większość psów zazwyczaj jest niezwykle łasa na różnego rodzaju przysmaki. Jest to idealna opcja, aby wdrożyć zdrowe przekąski, mające na celu zachowanie witalności zwierzęcia. Szeroka oferta dostępna na https://apetete.pl/naturalne-przysmaki-dla-psa.html pozwoli dobrać najlepszą propozycję dopasowaną do indywidualnych preferencji i potrzeb pupila.
Najwyższej jakości przekąski wyprodukowane z naturalnych składników w postaci suszonych kawałków mięsa lub małych koteczek to doskonała opcja, aby zadbać o odporność i wprowadzić dodatkowe składniki odżywcze do codziennej diety bez konieczności zmieniania podstawowej karmy.