Jak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?

Wielu właścicieli psów nie stosuje dodatkowych zabezpieczeń, przewożąc swojego pupila samochodem. W wielu przypadkach nie musi to stanowić dużego problemu. Dużo psów jest przyzwyczajonych do spokojnego siedzenia na tylnym siedzeniu podczas jazdy. Jednak nie jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie. Niestety nie zawsze możemy przewidzieć zachowanie naszego psa i nawet najlepiej ułożony zwierzak w pewnych przypadkach może zachować się w nieprzewidywalny sposób, przyczyniając się do powstania zagrożenia na drodze.

Kolejnym argumentem, aby odpowiednio zabezpieczyć swojego psa podczas jazdy, jest zagwarantowanie mu bezpieczeństwa. Jak pokazał wynik testu zderzeniowego przeprowadzonego przez niemiecki klub samochodowy ADAC, ważący 22 kg manekin psa uderzył w oparcie fotela kierowcy przy prędkości 50 km/h z 25-krotną przewagą swojej masy. Oczywiście ta sytuacja byłaby także niebezpieczna dla właściciela. Uderzenie w fotel prawie 500 kg mogłoby stać się przyczyną poważnych urazów.

Jak zabezpieczyć psa podczas jazdy samochodem?

Jeżeli nasz pies należy do większych ras, takich jak np. owczarek niemiecki, maltańczyk, czy seter to mamy mocno ograniczone sposoby transportu zwierzaka. Jednym z rozwiązań jest zakup odpowiedniej siatki, którą mocujemy w bagażniku. Warto też wspomnieć, że w świetle przepisów przewóz zwierząt bez zabezpieczenia może podlegać karze mandatu, a dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zabezpieczymy naszego psa, ale także uchronimy się przed konsekwencją złamania prawa. Warto zakupić model siatki lub kratki, który możemy regulować, dzięki czemu będzie można ją zastosować w różnych samochodach.

Drugą opcją jest zakup specjalnych szelek, które możemy przypiąć np. do systemu ISOFIX lub klamer w bagażniku. Szelki takie przypominają pasy bezpieczeństwa, często także posiadają specjalną membranę minimalizującą ryzyko obtarć i podrażnień.

Przewożąc psy ras średnich, czy mniejszych mamy już dużo większe pole manewru. Oprócz wymienionych powyżej sposobów transportu posiadamy także inne alternatywy. Między innymi możemy zdecydować się na wygodny fotelik samochodowy. Foteliki przeznaczone dla piesków mają formę legowiska rozkładanego na tylnym siedzeniu samochodu. Bardzo często jego ściany mają formę poduszek, które dodatkowo zabezpieczają naszego pupila.

Oczywiście możemy także zdecydować się na jeden z modeli kontenerów dla psów. Kontenery są najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego wzmocnionego metalowymi wstawkami. Zwierzę jest w nim zamykane, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru pojemnika. Przewożony pies powinien mieć zapewnioną niezbędną przestrzeń, która zagwarantuje mu komfort podróży.

Jeżeli mamy zamiar przewieźć psa za granicę, to w wielu wypadkach warto rozważyć wynajem profesjonalnej firmy, która jest wyspecjalizowana w przewozie psów. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję szybkiego i bezpiecznego transportu zwierzaka. Ponadto firmy transportujące zwierzęta mogą pomóc przy przeprowadzaniu niezbędnych formalności związanych z przewozem psa do innego kraju.

Poprzedni artykułPielęgnacja oczu psa – czy jest potrzebna? Choroby oczu psa
Następny artykułNajważniejsze zalety kołowrotków Mikado

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj