Drapaki dla kotów – jakie najlepiej wybierać? Podpowiadamy!

Koty to wielcy miłośnicy drapania. Jako właściciel futrzastego pupila na pewno o tym wiesz. Widok podrapanego fotela czy kanapy nie jest niczym zaskakującym? Czas to zmienić! I wcale nie musisz w tym celu pozbywać się swojego czworonożnego przyjaciela ani oduczać go drapania. Pamiętaj, że nie wygrasz z kocią naturą. Najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie jego uwagi w jedno miejsce – drapak dla kota. Jak wybrać najlepszy? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Drapaki dla kotów – czym kierować się przy wyborze tego najlepszego?

Kiedy kompletujesz wyprawkę dla kota, myślisz o wygodnym posłaniu, dobrej jakościowo karmie, miskach, kuwecie i zabawkach. Warto jednak również poważnie zastanowić się nad zakupem jeszcze jednego akcesorium. Drapaki dla kotów to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich właścicieli tych zwierzątek. Pozwalają one znacznie ograniczyć zniszczenia, jakie niosą kocie pazurki. Drapaki zrobione są najczęściej z sizalowego sznurka, na którym Twój kot swobodnie może ścierać martwą część pazurów i zostawić swój zapach. Kiedy zwierzak będzie wiedział, że ma swoje własne miejsce do drapania, najprawdopodobniej oszczędzi inne meble. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów drapaków dla kotów. Na jakie atrybuty zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wysokość drapaka

Jedną z najważniejszych cech drapaka jest jego wysokość. Nie może być on za niski – wtedy nasz kotek skutecznie się do niego zniechęci. Minimalna wysokość drapaka powinna delikatnie przekraczać całą długość kota. I nie ma tu znaczenia, czy mówimy o drapakach pionowych, czy poziomych. Pamiętaj, że nie istnieje też coś takiego jak za duży drapak – jedynie wysokość Twojego mieszkania jest w stanie ograniczyć jego wysokość. Im wyżej, tym większa frajda dla Twojego pupila.

Powierzchnia do drapania

Kolejnym ważnym atrybutem dobrego drapaka dla kota jest odpowiedni rozmiar powierzchni do drapania. Bardzo często element do drapania, czyli na przykład sizalowy sznurek, znajduje się na słupku. Musi być on tyle duży, aby zwierzątko mogło swobodnie stanąć przy nim na tylnych łapach i gruby na tyle, by kot bez problemu objął go łapkami. Jeśli chodzi o leżący drapak, to jego długość powinna być taka, aby Twój pupil mógł się na nim wyciągnąć i wygodnie ułożyć. Musi więc być odrobinę większy niż cała długość rozciągniętego zwierzątka. Jego szerokość również powinna być większa niż grubość ciała kota.

Solidne wykonanie

Podczas zakupów musisz koniecznie zwrócić uwagę na solidność wykonania przedmiotu. Stojący drapak dla kota powinien mieć porządną, dość ciężką podstawę, która zapewni stabilność całej konstrukcji. Sprawdź, czy słupki są dobrze przykręcone do podstawy – nie mogą się chwiać, kiedy kot wskoczy na drapak. W innym przypadku zwierzę może się tylko przestraszyć albo co gorsza, spaść z konstrukcji, wyrządzając sobie krzywdę. Drapaki poziome powinny być dość duże i ciężkie, aby nie przesuwały się w trakcie drapania.

Drapaki dla kotów – różnorodność wyboru

Obecnie na rynku jest tak wiele różnych drapaków, że nie powinieneś mieć problemu z wyborem tego właściwego. Możesz postawić na te najprostsze albo rozpieścić swojego pupila i sprawić mu wielką konstrukcję do drapania. Sklepy zoologiczne oferują mniejsze i większe drapaki z rozmaitymi dodatkami, takimi jak przymocowane na gumkach piłeczki, myszki, półki do siedzenia albo domki dla kotów. Wybór zależy tylko od zasobności Twojego portfela i wielkości Twojego mieszkania.

Planując wyprawkę dla kota, nie możesz zapomnieć o drapaku. Twoje zwierzątko na pewno będzie zachwycone swoim własnym miejscem do drapania. Ty zaś pożegnasz się ze zniszczonymi meblami – przynajmniej na jakiś czas.

Poprzedni artykułKocia mowa – krótki poradnik, co chce powiedzieć ci twój kot
Następny artykułCzy dieta kota rasowego różni się od diety kota „dachowego”? Tylko sprawdzone rady i pewne informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj