Twarde czy miękkie przysmaki dla kota?

Serwowanie kotu przysmaków raz na jakiś czas nie jest niczym niewłaściwym, a wręcz przeciwnie! Pozwala budować więź z opiekunem i nagradzać mruczka za pożądane zachowania. Istotne jest jednak to, jakiego rodzaju przysmaki serwujesz swojemu podopiecznemu. Czym powinny się cechować? Lepszym wyborem są smakołyki miękkie czy twarde? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Po co przysmaki dla kota?

Niektórzy opiekunowie kotów zastanawiają się nad zasadnością podawania zwierzęciu przysmaków jakiegokolwiek rodzaju. W końcu, jeśli kot otrzymuje do miski pełnoporcjowy posiłek, dostarczający mu wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, nie ma konieczności serwowania czegokolwiek więcej. Ponadto kot to nie pies, więc nie ma potrzeby oferowania mu smakołyków np. w ramach nagrody za prezentowanie pożądanych zachowań. Nic bardziej mylnego!

Jeśli karma dla kota cechuje się wysoką jakością, jak np. karmy SPECIFIC™, rzeczywiście nie zachodzi konieczność suplementacji i podawania innych rodzajów pokarmu. Niemniej, przysmaki dla kota to wspaniałe urozmaicenie jego codziennej diety, które z pewnością przypadnie mu do gustu. Poza tym w błędzie jest ten, kto uważa, że kota nie można i nie trzeba uczyć określonych zachowań. Choć szkolenie kota z pewnością nie jest tak popularne jak szkolenie psa, warto je prowadzić, bo w ten sposób można zbudować wspaniałą relację z kotem i przy okazji nauczyć go kilku przydatnych sztuczek.

Przysmaki dla kota – miękkie czy twarde?

Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od możliwości i upodobań Twojego podopiecznego. Miękkie smakołyki świetnie sprawdzą się w przypadku kotów odmawiających spożywania suchej karmy oraz tych zwierząt, które po prostu nie mogą jej jeść, np. z powodu braków w uzębieniu.

Jeśli nie masz pewności, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego pupila, wybierz smaczki, które są nieco twardsze z zewnątrz i miękkie w środku, jak np. zdrowe przysmaki SPECIFIC™. Większość kotów uwielbia tego rodzaju smakołyki z niespodzianką w środku! Dostępne są także miękkie przysmaki w wersji organicznej, odpowiednie dla kotów cierpiących m.in. na cukrzycę.

Pamiętaj o tym, aby podawać smakołyki zgodnie z zaleceniami. Ich codzienna porcja nie powinna przekraczać 10 % dobowego zapotrzebowania na energię. Zbyt duża ilość smaczków, nawet tych najzdrowszych, najlepszej jakości, może przyczynić się do rozwoju nadwagi, która – niestety – jest obecnie bardzo często występującym problemem, szczególnie w przypadku kotów niewychodzących.

Poprzedni artykułCzy psy lubią i mogą jeść słodycze?
Następny artykułWypadająca sierść u psa – co zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj