Wypadanie sierści u psa nie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych. Jeśli jednak zauważysz, że sierść Twojego pupila wypada w nadmiarze, z pewnością nie możesz tego zbagatelizować. Dowiedz się, jakie są potencjalne przyczyny tego zjawiska i jakie działania podjąć, aby temu przeciwdziałać!
Wypadanie sierści u psa – co może być przyczyną?
Przyczyn wypadania sierści może być wiele. Bardzo istotne jest to, aby dotrzeć do faktycznego źródła problemu, bo tylko w ten sposób masz szansę podjąć właściwe kroki. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o przyczynie zupełnie naturalnej i niegroźnej, jaką jest po prostu zmiana szaty. Większość ras gubi sierść przez cały rok – zazwyczaj w niewielkim stopniu, dlatego nie jest to szczególnie zauważalne i dokuczliwe w kontekście utrzymania czystości. Wzmożone jej wypadanie można natomiast dostrzec w okresie wiosennym i jesiennym.
Jest to spowodowane tym, że pies zmienia szatę na taką, która będzie odpowiednia do danej pory roku. Wiosną zrzuca niepotrzebne już „ubranko zimowe”, w którym wiosenną i letnią porą byłoby mu za gorąco, z kolei jesienią pozbywa się starego „ubioru wiosenno-letniego”, by zrobić miejsce nowym, gęstym włosom, które ochronią go w czasie mrozów. Jeśli zaobserwujesz w tym czasie wypadanie sierści, ale poza tym nie odnotujesz żadnych niepokojących objawów w wyglądzie lub/i zachowaniu pupila, nie musisz się martwić.
Niestety wypadanie sierści może być też spowodowane rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Należy do nich m.in. alergia. Wówczas pies zazwyczaj dodatkowo intensywnie się drapie, a nawet wygryza sierść. Jeśli to zauważysz, dokładnie przyjrzyj się nie tylko sierści, ale skórze. Jeżeli jest zaczerwieniona, ewidentnie swędzi, widoczne są na niej jakiekolwiek zmiany, koniecznie udaj się do lekarza. Podobną reakcję pies może wykazywać również w przypadku, gdy atakują go pasożyty zewnętrzne. Wypadanie sierści i podrażnienie skóry mogą ponadto wywoływać kosmetyki do pielęgnacji – zwłaszcza jeśli są niskiej jakości lub/i nie zostały dokładnie usunięte w czasie kąpieli.
Ważnym czynnikiem, który może wpływać zarówno na poprawę, jak i pogorszenie stanu sierści, jest dieta. Jeśli nie jest zbilansowana, czyli nie dostarcza do psiego organizmu składników odżywczych (w tym witamin i minerałów) w odpowiedniej dawce, ich niedobór (lub nadmiar!) organizm może manifestować właśnie m.in. poprzez wzmożone wypadanie sierści. A czy wiesz, że ten przykry objaw może wskazywać także na zaburzenia natury behawioralnej? Jeśli pies żyje w ciągłym stresie i napięciu, z pewnością wpłynie to negatywnie nie tylko na jego zdrowie psychiczne, ale wygląd.
Co zrobić, gdy sierść wypada?
Nawet w sytuacji, gdy masz do czynienia z naturalnym, okresowym linieniem, nie musisz biernie się mu przyglądać i czekać z niecierpliwością, aż dobiegnie końca. Szczotkuj psa częściej niż standardowo, a jeśli zadanie to jest dla Ciebie zbyt czasochłonne, umów się na wizytę w profesjonalnym salonie groomerskim. Myślisz, że wypadanie sierści może być spowodowane niewłaściwą dietą? Sięgnij po najwyższej jakości karmę, jak np. pełnowartościowa karma dla psa od SPECIFIC™. Nie karm psa resztkami z grilla czy obiadu ani żadnymi innymi produktami, które nie są mu dedykowane.
Podejrzewasz, że pies się stresuje, bo rzeczywiście wydarzyło się w ostatnim czasie coś, co mogło zburzyć jego spokój? Poświęć mu więcej czasu i uwagi, zapewnij bezpieczne otoczenie, poproś o radę behawiorystę. Gdy masz pewność, że wypadanie sierści nie jest związane z okresową wymianą, a do tego obserwujesz inne niepokojące objawy, jak np. zmiany skórne, pogorszenie samopoczucia psa etc., nie zwlekaj z wizytą u lekarza.