Wady i zalety kastracji psów

Kastracja psa jest jednym z największych dylematów właścicieli czworonożnych kompanów. Każdy z nas chce, by jego towarzysz wiódł szczęśliwe i zdrowe życie – przez to operacja wydaje się niepotrzebną ingerencją w jego ciało. Z drugiej strony mamy w głowie potencjalne problemy z płodnym psem. Jakie więc są zalety i wady sterylizacji i kastracji?

Zalety kastracji psa

Najoczywistszym plusem jest trwała antykoncepcja, która ochroni nas przed niechcianymi ciążami. Na tym jednak nie kończą się korzyści – u wielu psów obserwuje się spadek agresywnych zachowań, oraz brak chęci ucieczki z domu. Zmniejsza się również szansa na wystąpienie chorób takich jak cukrzyca, rak jąder czy rak sutka jak i znikają objawy cieczki. Ponadto zabieg ten jest dość prosty, komplikacje dotyczą niewielkiej części psów a rekonwalescencja zazwyczaj przebiega szybko i bezproblemowo.

Wady kastracji psa

Wykastrowane psy tracą razem z narządami rozrodczymi zdolność do produkcji niektórych hormonów, za czym idą zmiany w psychice. Wiele psów staje się leniwa oraz ospała, przez co mają tendencje do tycia. U niektórych pojawiają również problemy z trzymaniem moczu oraz z tarczycą. Szczególnie ryzykowna jest wczesna kastracja, ponieważ brak odpowiednich hormonów może zaburzać prawidłowy rozwój szczeniaka.

Poprzedni artykułSpacer z psem, co warto ze sobą zabrać?
Następny artykułPsie choroby – na co chorują psy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj