Klatka dla królika, jaką wybrać?

Króliki najczęściej zamieszkują w klatkach lub kojcach. Wiele osób przed zakupem królika zastanawia się, jakie warunki powinno spełniać miejsce, w których mieszkał będzie ich pupil.

Jaką klatkę wybrać?

Wielkość oraz typ klatki zależy głównie od wielkości królika, który będzie w niej zamieszkiwał, a także od gatunku gryzonia. Ważny jest również czas, jaki zwierzę będzie spędzało w klatce. Jeśli mamy do czynienia z królikiem miniaturką lub królikiem barankiem, to z powodzeniem powinna wystarczyć klatka o wielkości ok. 80x40x40 centymetrów. W przypadku większych okazów sami musimy ocenić, jakiej klatki potrzebuje nasz królik, jednak najlepiej sprawdzają się duże i przestronne modele.

Jakie są rodzaje klatek dla królików?

Przeglądając oferty sprzedaży klatek dla królików, możemy natknąć się na wiele modeli. Najpopularniejsze z nich to:

  • zwykła klatka – wykonana najczęściej z metalu, często zawiera plastikową kuwetę.
  • klatka plastikowa – jest to zwykła klatka, jednak wykonana w całości z plastiku. Gorzej przepuszcza powietrze
  • kojec – jeśli mamy odpowiednie warunki i wystarczająco dużo miejsca, to kojec będzie idealnym rozwiązaniem.
  • klatki dwupiętrowe/ekskluzywne – dostępne na zamówienie lub do samodzielnego wykonania. Posiadają dodatkowe wyposażenie, co niestety odbija się na cenie oraz ich wielkości.

Co powinno znaleźć się w klatce?

Klatka nie może stać pusta, dlatego powinniśmy wyposażyć ją w kilka elementów, które są niezbędne do dobrego funkcjonowania naszego królika. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić zwierzęciu wydzielone miejsce do spania oraz miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Muszą one znajdować się w odpowiednio dużej odległości od siebie, by królik czuł się komfortowo. Nasz pupil musi również jeść oraz pić, dlatego niezbędne będzie zakupienie poidełka oraz paśnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here