W poszukiwaniu idealnego drapaka dla kota

Właściciele kotów chcąc stworzyć im dogodne warunki w domu powinni zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Jednym z nich jest drapak dla kota, zapewniający mu rozrywkę oraz pomagający mu zapanować nad naturalną potrzebą znaczenia swojego terytorium czy ścierania pazurów w bezpieczny i komfortowy dla niego sposób. Poza tym dzięki niemu zwierze nie jest zainteresowanie obdrapywaniem mebli czy drzwi. Oferta rynkowa drapaków jest bogata, więc pojawia się pytanie czym się kierować przy ich wyborze. Oto kilka sugestii.

Drapak dla kota – rodzaje

Warto na wstępie zaznaczyć, że drapaki dla kota mogą przybierać różną formę i dlatego wyróżnia się ich kilka rodzajów. Do najbardziej popularnych modeli zalicza się drapaki:

  • pionowe z pojedynczym słupkiem – o płaskiej podstawie z zamontowanym do niej słupkiem zwykle okręconym specjalnym sznurkiem;
  • pionowe ze słupkiem i legowiskiem – z podstawą, słupkiem i legowiskiem (będącym podstawą drapaka bądź umieszczonym nad słupkiem);
  • pionowe piętrowe (domek drapak dla kota) – posiadające wiele poziomów, legowiska, słupki do drapania, hamaki, schodki, zwisające zabawki, tunele itp.;
  • poziome – przybierające różne kształty i mogą być wykonane z tektury bądź materiałów takich samych co drapaki pionowe;
  • do zawieszenia na ścianie lub drzwiach – dyskretne i zajmująco mało miejsca mogą być wykonane z materiału sizalowego i pluszu, dostępne również w wersji narożnej.

Ich wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych i lokalowych. Cena drapaków rośnie wraz z ich gabarytami i oferowanymi udogodnieniami. Z kolei powierzchnia mieszkania determinuje zwykle wielość drapaka dla kota.

Warto jednak podkreślić, że gabaryty drapaka powinny być dostosowane do wielkości zwierzęcia. Małym kotom wystarczą niewielkie drapaki o wysokości 100 cm. Z kolei drapak dla dużego kota powinien być nieco wyższy – min. 130 cm. Drapaki wielopoziomowe osiągają wysokość 170 cm i stanowią wymarzony dla kotów plac zabaw.

Stabilna konstrukcja i wysokiej jakości materiał to podstawa

Wybierając drapak dla kota warto zwrócić szczególną uwagę na jego konstrukcję oraz rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Drapak powinien stać stabilnie by zapewniać kotu bezpieczną zabawę i odpoczynek. O ile przy małych drapakach nie ma z tym większych problemów, to w przypadków domków drapaków ma to ogromne znaczenie. Drapak dla kota nie może się przewracać kiedy kot po nim skacze, opiera się czy wspina. Wiele modeli ma możliwość ich przymocowania do ściany, podłogi lub sufitu.

Ponadto drapak dla dużego i małego kota powinien być starannie wykonany z wysokiej jakości tkanin. Najlepiej jeśli będzie to materiał:

  • wytrzymały oraz odporny na zadrapania, zaciągania i zabrudzenia;
  • nieabsorbujący nieprzyjemnych zapachów;
  • miły w dotyku;
  • z krótkim włosiem;
  • łatwy w czyszczeniu.

Najczęściej do wykonania drapaków jest wykorzystywany materiał sizalowy i miękki plusz czy tektura.

Powierzchnia i wielofunkcyjność

Kolejną istotną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę kupując drapak dla kota, jest jego wielofunkcyjność oraz powierzchnia. Oczywiście, im większy kot czy większa ich liczba, tym lepiej zaopatrzyć się w drapak oferujący kotom wystarczająco dużą powierzchnię do spania i zabawy.

Poza tym im więcej atrakcji tym lepiej, ale w granicach zdrowego rozsądku. Nie zawsze koty chętnie korzystają z drapaków. Aby ich do tego zachęcić drapak musi wydać im się atrakcyjny i zachęcić do zabawy. W związku z czym warto, aby drapak dla kota posiadał nie tylko stojak do drapania, ale również wiszącą zabawkę. Dodatkowe tunele, półki, schodki czy inne przeszkody stanowią doskonałe urozmaicenie kociej zabawy. Drapak dla kota z pewnością przyciągnie jego uwagę jeśli będzie trafiał w jego preferencje – zapewni taki rodzaj zabawy, który najbardziej lubi. Jeśli można sobie pozwolić na domek drapak dla kota, to warto w niego zainwestować by kotu bądź kotom stworzyć idealny plac zabaw, dzięki któremu pozostałe wyposażenie mieszkania będzie bezpieczne.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Tukan24

Poprzedni artykułJak wybrać szelki dla psa?
Następny artykułKarma Farmina dla psa – poznaj 3 powody, dla których jest tak wyjątkowa

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj