Czym różni się żywienie szczeniaka a dorosłego psa?

karma szczeniak

Rosnące szczeniaki, które są pełne energii i szybko się rozwijają, często mają większe zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze niż dorosłe psy. Dlatego też sposób i częstotliwość ich karmienia powinny wyróżniać się dopasowaniem do dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które można obliczyć, stosując odpowiednie wzory opracowane przez zwierzęcych dietetyków. Ponadto warto zadbać o to, aby karma cechowała się składem, który będzie zdrowy i nie przyczyni się do problemów ze sprawnym działaniem układu pokarmowego, co w przypadku młodych psów może okazać się niezwykle niebezpieczne. Z tego powodu dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób karmić szczeniaka i tym samym zrozumieć wszystkie różnice związane z żywieniem dorosłego psa.

Zapotrzebowanie na energię u szczeniaka — dlaczego jest większe niż u dorosłych psów?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, w przeliczeniu na masę ciała szczeniaki mogę jeść nawet dwa razy więcej niż dorosłe psy. Dzieje się tak, ponieważ jako psie dzieci zwykle są dużo bardziej aktywne i zużywają więcej energii podczas szybkiego wzrostu. Ponadto stale rozwijający się organizm potrzebuje większej ilości składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Z tego też powodu w tym okresie szczególnie ważne staje się rozsądne i zdrowe żywienie. Idealna karma dla szczeniaka powinna między innymi wyróżniać się dużą zawartością mięsa i mniejszą podrobów. Oprócz tego w karmie powinny znaleźć się wszystkie ważne suplementy, które zapewnią psu prawidłowy rozwój. Godną uwagi propozycją okazuje się na przykład karma Acana dla szczeniąt, która powstaje ze świeżego mięsa i charakteryzuje się dobrze zbilansowanym składem.

Aby dowiedzieć się, jak dużo karmy dla szczeniaka powinien zjadać mały pies, należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, korzystając z konsultacji z profesjonalnym dietetykiem zwierzęcym lub z udostępnionych wzorów. Warto przy tym wspomnieć, że na takie zapotrzebowanie duży wpływ ma przede wszystkim waga psa, jego wiek oraz aktywność. Po obliczeniu wszystkich wartości dobrym pomysłem będzie sprawdzenie kaloryczności wybranej karmy w 100 gramach i dobranie jej ilości do uzyskanych wyników. Co ważne, karma dla szczeniaka nie powinna znajdować się cały czas w jego misce. Warto przyzwyczaić psa do 3-4 posiłków dziennie, które pomogą mu wpaść w odpowiednią dla siebie rutynę, zapewniając poczucie bezpieczeństwa.

Sucha karma dla psa – zalety

Sucha karma dla psa jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż karma mokra. Nie trzeba przechowywać jej w lodówce, a dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu zachowa swój smak i nie zawilgotnieje. Jeśli pies nie będzie chętnie jadł tego rodzaj karmy wystarczy zachęcić go odrobiną przysmaków ukrytych w posiłku.

Poprzedni artykułSklep zoologiczny w Poznaniu – bogaty asortyment, profesjonalne porady
Następny artykułPrzysmaki dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj