O opiece nad domowym kotem dorosłym

Kocięta jak i koty dorosłe wymagają dużo uwagi ze strony człowieka. Należy jednak pamiętać, że dorosły kot nie wymaga tak pilnej uwagi jak kocię. Dorosłe koty są bowiem mniej aktywne fizycznie i nie trzeba niemal bez przerwy sprawdzać, co właśnie wymyśliły i w jakie kłopoty mogą wpaść, kiedy tylko znikną nam za kanapą. Natomiast taki kot dorosły może potrzebować sporo czasu, aby zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Bowiem często wprowadza się do nas z jakimś już bagażem doświadczeń i przyzwyczajeń, które warto byłoby poznać wcześniej, o ile to tylko możliwe. Wtedy uwzględniajmy przyzwyczajenia takiego kota w jego codziennym funkcjonowaniu.

Jak powinna być odpowiednia przestrzeń dla takiego kota? Należy wiedzieć o tym, iż mając już kota w domu, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki aby przestrzeń była dla niego harmonijnie ułożona. Dorosły kot powinien mieć wyznaczone osobne strefy na różnorakie aktywności: miski umieszczajmy w strefie przeznaczonej do jedzenia, z dala od strefy, w której umieścimy kuwetę. Dodatkowo bardzo ważne jest to abyśmy wydzielili odpowiedni obszar do zabaw oraz znaleźli miejsca, w którym kot lubi pić wodę. Należy pamiętać o tym, aby miski na wodę i pożywienie powinny umożliwiać dokładne ich mycie, a ponadto być stabilne (mieć szeroką podstawę albo być na tyle ciężkie, że nie będą się przesuwać ani przewracać, kiedy kot będzie z nich korzystał).

Jaką kuwetę wybrać? A więc przy wyborze kuwety powinniśmy uwzględnić jak duży jest kot, który będzie z niej korzystał. Kot powinien mieć możliwość swobodnego stania oraz obracania się w kuwecie. Kuwetę czyścimy systematycznie, co najmniej raz dziennie. Natomiast łopatka do czyszczenia wybieramy taką, która najlepiej będzie dopasowana do rodzaju żwirku, którego będziemy używać. Przy doborze żwirku najlepiej wziąć pod uwagę dotychczasowe przyzwyczajenia kota, a jeżeli ich nie znamy, powinniśmy wybrać żwirek drobnoziarnisty, bez zapachu.

Kuweta bezwzględnie musi być dostępna dla kota przez cały czas a jeżeli stoi w łazience, trzeba mu umożliwić stały dostęp do niej. Dodatkowo czeka nas także zakup kociego legowiska, drapaka oraz zabawek. Nie musi to wcale oznaczać dużych kosztów. Bowiem koty ochoczo także wylegują się na zwykłych kocach, a wiele z nich uwielbia zabawę kulką zrobioną ze zmiętego papieru. Koty mają silną potrzebę drapania więc warto pomyśleć o zakupie dobrego drapaka. Taki odpowiedni drapak bardzo się przyda i pomoże nam ograniczyć ewentualne zniszczenia w mieszkaniu. Odpowiednia opieka nad kotem sprawi nam wiele radości.

Poprzedni artykułKarma Farmina dla psa – poznaj 3 powody, dla których jest tak wyjątkowa
Następny artykułCzy kleszcze zimą również atakują – jak chronić zwierzęta domowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj