Dzik na polu, jak sobie z nim radzić?

Populacja dzików w naszym kraju w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła. Jest to ogromny problem dla rolników, którym te zwierzęta wyrządzają wiele szkód. Jak zatem radzić sobie z takimi szkodnikami?

Jakie szkody robią dziki i dlaczego?

Dziki to zwierzęta, które żerują przede wszystkim w nocy, i to właśnie wtedy uprawy są szczególnie narażone na ich działanie. Dziki to zwierzęta, które zjedzą wszystko, ale najchętniej w ich diecie goszczą rośliny, które stanowią aż 80% ich pożywienia. Jedzą niemal wszystko: kukurydzę, owies, ziemniaki czy nasiona. Ryją w ziemi także w poszukiwaniu robaków. Podczas jednego takiego żeru potrafią w ciągu nocy zniszczyć nawet całe pole.

Sposoby na zapobieganie ich działaniom – który z nich najlepszy

Jeśli dziki odwiedzają nas zbyt często możemy spróbować skontaktować się z kołem łowieckim. Istnieje bowiem co jakiś czas szansa na odstrzał dzików. Jeżeli takie działanie nie będzie możliwe, trzeba podjąć inne działania. Jednym z nich jest zamontowanie tzw. pastucha elektrycznego. Aby takie zwierzęta odstraszyć możemy także zainwestować w środki chemiczne lub urządzenia akustyczne. Pamiętajmy również o grodzeniu pól. Takie działanie także może ochronić nasze uprawy przed niechcianymi szkodnikami.

Poprzedni artykułCo je sarna?
Następny artykułJak dbać o kota w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj