Królik w domu, jak o niego dbać?

Królik potrafi wnieść do domu wiele życia, energii i radości. Należy jednak pamiętać, że posiadanie zwierzaka wiąże się także z obowiązkami.

Karmienie królika

Uszaki bardzo lubią świeże siano, do którego powinny mieć stały dostęp. Uwielbiają warzywa, np. pietruszkę, koperek, brokuły. Dawkę warzyw powinny dostawać 2-3 razy dziennie. Czasem można podać im kawałek jabłka, dobrej jakości kolbę do chrupania czy suszone owoce. Na rynku dostępne są także suche karmy dla królików. Pamiętajmy o sprawdzaniu jakości składników. Nie wolno zapomnieć o regularnej wymianie wody w poidełku. Króliki muszą mieć jej pod dostatkiem.

Klatka

Klatka dla królika powinna być dość przestronna. Musi się w niej zmieścić kuweta, do której zwierzę się załatwia, miska na karmę, miejsce na siano i zabawki. Niezmiernie ważne jest to, aby królik mógł się w niej swobodnie przemieszczać. Uszaki potrzebują ruchu – możliwość pobiegania i wyskakania się daje im dużo radości i pozwala utrzymać dobrą kondycję.

Pielęgnacja królika

Sprzątanie klatki powinno odbywać się przynajmniej 2 razy w tygodniu, natomiast codziennie należy opróżniać kuwetę i wymieniać w niej żwirek. Królik sam dba o to, aby czyścić swoje futerko. W przypadku większego zabrudzenia sierści należy pomóc zwierzakowi i wytrzeć wilgotnym ręcznikiem. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Przy rutynowych wizytach warto podcinać pazurki.

Poprzedni artykułCo je królik miniaturka?
Następny artykułKlatka dla królika, jaką wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj