Czy psy lubią i mogą jeść słodycze?

Błędem jest przekonanie, że pies to bezwzględny mięsożerca i ten rodzaj pokarmu to jedyna jego słabość. Psy uwielbiają wiele różnych produktów, w tym m.in. warzywa, owoce czy… słodycze! Niektórzy opiekunowie nie kryją tego, że ich psy to prawdziwe łasuchy, którym nie sposób odmówić słodkiej przekąski. Ale czy słodkości różnego rodzaju na pewno są odpowiednim deserem dla naszych czworonożnych przyjaciół? Dowiedz się już teraz!

Czy psy lubią słodycze?

Psy, tak samo jak ludzie, posiadają receptory smaku (tzw. kubki smakowe), które rozróżniają m.in. smak słodki. Jak się okazuje, jest on z jakiegoś powodu dla psów szczególnie atrakcyjny – i to do tego stopnia, że aż niebezpieczny. Najlepszym tego przykładem jest płyn do chłodnic na bazie glikolu etylenowego o intensywnie słodkim smaku i zapachu, który przyciąga psy. Niestety jest to silnie toksyczna substancja, której już niewielkie spożycie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Słodycze przeznaczone do spożycia tylko wbrew pozorom nie są aż tak groźne… Działają co prawda znacznie wolniej, ale w konsekwencji równie „skutecznie”.

Czy pies może jeść słodycze?

Zdecydowanie nie! Nie wszystkie słodkie produkty są równie szkodliwe, ale ich spożywanie przez psa, szczególnie w sytuacji, gdy ma to miejsce regularnie, wcześniej czy później wpłynie niekorzystnie na stan jego zdrowia. Serwowanie psu słodkości w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju groźnej dla zdrowia nadwagi lub otyłości. Ta z kolei prowadzi do kolejnych niebezpiecznych chorób, jak m.in. cukrzyca. Pies, który notorycznie dokarmiany jest słodyczami, szybko może zacząć borykać się z problemami stomatologicznymi.

Spożywanie słodyczy przez psa ma negatywny wpływ nie tylko na jego wygląd i zdrowie fizyczne. Cukier zawarty w łakociach wyjątkowo pobudza i jednocześnie silnie uzależnia. Pies, który w którymś momencie nie otrzyma swojej dziennej dawki słodkości, będzie niespokojny, zdekoncentrowany, rozdrażniony a nawet agresywny.

Co zamiast słodyczy?

Jeśli pies wyjątkowo przepada za słodkim smakiem, zamiast batonika czy ciastka można mu zaoferować słodkie owoce. Należy serwować je w rozsądnej ilości, raz na jakiś czas. Wiele psów bardzo lubi jabłka, banany, borówki, arbuzy czy brzoskwinie (bez pestek!). Ponadto warto poznać psa z innymi ciekawymi i przede wszystkim zdrowymi smakołykami, jak np. przysmaki i karmy SPECIFIC™, które cechują się wysoką zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, intensywnym smakiem i aromatem. Chcąc być odpowiedzialnym opiekunem, warto poszerzyć swoją wiedzę z zakresu żywienia psów, aby zapewnić swojemu pupilowi możliwie najlepszą dietę.

Poprzedni artykułPrzysmaki dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułTwarde czy miękkie przysmaki dla kota?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj