Dyżury weterynaryjne – pomóż swojemu czworonogowi, zanim zobaczy go weterynarz

Jako opiekun zwierzaka starasz się dbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo — w końcu jest członkiem Twojej rodziny. Niestety czasami, mimo wszelkich starań, Twój pupil może ulec wypadkowi, a wtedy to właśnie pomoc udzielona przez Ciebie może mieć największe znaczenie. Czytaj dalej, a dowiesz się jak pomóc swojemu czworonogowi, zanim zobaczy go weterynarz całodobowy.

Pierwsza pomoc – co to takiego?

W najprostszych słowach, pierwsza pomoc to udzielenie pomocy medycznej w przypadku urazu, zatrucia, utraty przytomności i innych wypadków, zanim weterynarz 24h będzie mógł udzielić pomocy Twojemu zwierzęciu. Może to być dowolna forma pomocy, od zatamowania krwawienia po zapewnienie właściwej pozycji podczas transportu do weterynarza. Tak naprawdę zasady udzielania pierwszej pomocy ludziom niewiele się różnią od zasad pomocy zwierzętom — główna różnica to wielkość pacjenta.

Dlaczego pierwsza pomoc jest taka ważna w przypadku zwierząt?

Twój kudłaty przyjaciel, nawet jeśli bardzo by chciał, nie powie Ci, co go boli, co zjadł, jak się czuje. Dlatego powinieneś zachować szczególną ostrożność. Obrażenia mogą być o wiele poważniejsze niż by to się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Udzielając pierwszej pomocy zwierzęciu, nie tylko zwiększasz szanse na jego przeżycie (w poważniejszych wypadkach), ale również będzie miał dzięki Tobie większe szanse na powrót do całkowitego zdrowia i pełnej sprawności.

Dopilnuj również by prowadząca dyżury weterynaryjne, całodobowa klinika weterynaryjna taka jak np. https://www.wetmarysin.pl, została poinformowana o przebiegu całego zdarzenia, aby pracujący tam personel mógł się przygotować na przyjęcie małego pacjenta i niezwłoczne wdrożenie koniecznych procedur.

Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach

Oczywiste jest, że jako człowiek nieposiadający wykształcenia weterynaryjnego, nie jesteś w stanie założyć szwów, poskładać złamania czy założyć gipsu swojemu czworonogowi. Są jednak sytuacje, w których, chociaż w minimalny sposób, możesz pomóc — chociażby identyfikując źródło problemu. Poniżej przedstawiliśmy kilka z nich:

  • Zatrucie — niestety niezwykle powszechne u zwierząt domowych. Niektóre z najczęstszych objawów zatrucia to piana wydobywająca się z pyska, wymioty, osłabienie lub nawet łzawienie oczu. Łatwiej jest usunąć truciznę, która weszła w interakcję ze skórą Twojego zwierzaka, niż po jej spożyciu. Postaraj się zidentyfikować źródło zatrucia i oczywiście jak najszybciej zabierz swojego czworonoga na weterynaryjne pogotowie.
  • Złamanie — to kolejny dosyć częsty uraz, zwłaszcza w przypadku mniejszych zwierząt. Jeśli załamanie jest otwarte postaraj się delikatnie oczyścić okolicę rany nie dotykając jej palcami. Następnie delikatniej usztywnij złamaną kończynę i przetransportuj bezpiecznie pacjenta do weterynarza. Jeśli jesteś właścicielem dużego psa, poproś kogoś o pomoc w przeniesieniu go, np. na kocu.
  • Krwawienie — Twoim pierwszym działaniem powinna być próba powstrzymania krwawienia. Zrób to, mocno dociskając opatrunek do krwawiącej rany. Uciskaj ranę przez co najmniej 3 minuty. Jeśli rana Twojego zwierzęcia jest poważna, powinieneś ją zdezynfekować i zabandażować, a następnie jak najprędzej udać się do weterynarza po fachową pomoc medyczną.
  • Drgawki — aby pomóc swojemu czworonogowi podczas napadu, usuń wszelkie meble lub ostre przedmioty, o które mógłby się uderzyć. Obserwuj go, aby upewnić się, że nie zrobi sobie krzywdy. Mierz czas napadu — jeśli trwa dłużej niż 10 minut nie czekaj, tylko zabierz go niezwłocznie do lekarza weterynarii. Jeśli krócej — obserwuj pupila przez najbliższe godziny. Nie ignoruj jednak wizyty u weterynarza, drgawki mogą być objawem poważnej choroby.
  • Udar cieplny — natychmiast przenieś zwierzę w chłodne miejsce. Użyj zimnej mokrej szmatki, aby zakryć jego głowę i ciało, by obniżyć temperaturę. Możesz również użyć bieżącej wody na brzuchu i łapach zwierzęcia, aby je schłodzić. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ zwierzę może bardzo szybko się odwodnić.
Poprzedni artykułKto lepiej słyszy: pies czy kot?
Następny artykułJak działa kuweta samoczyszcząca? Wady i zalety produktu zyskującego na popularności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj