Kocie choroby – na co chorują koty?

Patrząc na koty, można odnieść wrażenie, że to zupełnie beztroskie zwierzęta wiodące spokojne życie. Jednak trzeba pamiętać, że podobnie jak my, mogą one poważnie zachorować i wymagać specjalistycznego leczenia. Na co najczęściej chorują mruczki?

Panleukopenia u kota

Panleukopenia, czyli tzw. koci tyfus, to zaraźliwa choroba wirusowa, której towarzyszy znaczne obniżenie poziomu leukocytów (białych krwinek). Wywołuje ją wirus FPV, a najczęściej chorują niezaszczepione kocięta, od 6. tygodnia do 4. miesiąca życia. Leczenie jest objawowe, najistotniejszą rolę odgrywa nawadnianie zwierzęcego organizmu i podawanie leków przeciwwymiotnych.

Koci katar

Koci katar to jedna z najpoważniejszych chorób, jaka dotyczy mruczków. Jego objawy przypominają zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych u ludzi, ale nie można go lekceważyć. Chorobę wywołują wirusy: FHV-1 i FCV-1, które znajdują się w wydzielinie z nosa, oczu lub gardła zarażonego czworonoga. Jej najbardziej specyficzne objawy to: katar, częste kichanie, gorączka i zaropiałe oczy. Leczenie wymaga podawania antybiotyków, kuracja trwa zwykle kilka tygodni.

Zapalenie spojówek u kota

Zapalenie spojówek diagnozuje się u wielu kotów, niezależnie od wieku. Schorzenie najczęściej wywołują kalciwirusy i mikroplazmy, a jego cechą charakterystyczną jest mętna wydzielina z oka. Leczenie trwa ok. 7 dni, wymagane jest podawanie maści z antybiotykiem.

Nie są to jedyne choroby, które diagnozuje się u kotów. Zwierzęta te często borykają się też m.in. z: wypadnięciem trzeciej powieki, niewydolnością nerek, zapaleniem pęcherza moczowego (idiopatycznym lub śródmiąższowym) i zapaleniem trzustki.

Poprzedni artykułNadwaga u psa, jak ją rozpoznać?
Następny artykułPazury u kota, co warto o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj