Co je sarna?

Gdzie można spotkać głodną sarnę?

Sarny to zwierzęta roślinożerne. Mieszkają głównie w lasach liściastych oraz mieszanych, w których to znajdują pożywienie. Można spotkać je również na łąkach i polach uprawnych. Z pozoru płochliwe, chętnie zaglądają także do znajdujących się na skraju lasu sadów i ogrodów.

Jak zmienia się menu sarny w ciągu roku?

Niezależnie od sposobu zdobywania pożywienia, posiłki sarny determinują pory roku.

Sarny prowadzą z natury osiadły tryb życia, migrują tylko wtedy, gdy to konieczne. Wiosną i latem, kiedy żywności nie brakuje, przebywają w niewielkich stadach na wybranych przez siebie obszarach. Zwierzęta jedzą różnego gatunku trawy oraz pędy drzew i krzewów. Uwielbiają owoce leśne takie jak jagody, borówki i maliny.

Kiedy nadchodzi jesień zwierzęta kierują się w głąb lasu. Nadal jedzą korzonki, przeszukują też runo leśne, by odnaleźć owoce. Wraz ze zbliżającą się zimą coraz trudniej zdobyć pożywienie. Ssaki posilają się gałazkami iglaków. Energii dostarczają im orzechy, nasiona i żołędzie znalezione pod drzewami.

Jak pomóc sarnom podczas zimy?

Zdaża się, że podczas najchłodniejszej pory roku, kiedy jest dużo śniegu, sarny odczuwają głód. Pomoc ssakom jest możliwa tylko poprzez zapewnienie im odpowiedniej żywności, która będzie miała skład możliwie jak najbardziej zbliżony do ich naturalego pokarmu. Dokarmianiem zajmują się specjalnie wyspecjalizowane osoby, często leśniczowie. W tak zwanych drewnianych paśnikach umieszczają siano w postaci snopków, a w nich sól, która ma za zadanie dostarczyć zwierzęcym organizmom składniki mineralne. Dzięki takiej pomocy zwierzęta mają zwiększone szanse na zachowanie sił witalnych, a co za tym idzie, na przeżycie w trudnych warunkach.

Poprzedni artykułRasy świń w Polsce
Następny artykułDzik na polu, jak sobie z nim radzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj